Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

OneDrive Files Restore i Windows Defender wsp...

OneDrive Files Restore i Windows Defender wspólnie przeciwko ransomware

Na początku kwietnia OneDrive w Office 365 Home i Personal zyskał nieco nowych funkcji bezpieczeństwa, w tym możliwość przywracania wcześniejszych wersji plików np. po zaszyfrowaniu przez ransomware. Chodzi oczywiście o Files Restore, funkcję debiutującą w OneDrive dla Firm i od niedawna dostępną w wersji konsumenckiej. Ochrona przed utratą danych staje się tymczasem jeszcze dalej posunięta, a to za sprawą integracji z Windows Defender Antivirus.

OneDrive Files Restore

Jak wyjaśnia Microsoft, integracja OneDrive Files Restore z Windows Defender Antivirus ma zapewnić dodatkową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem szyfrującym, identyfikując naruszenie (włamanie) i prowadząc użytkownika przez procesy naprawy szkód i odzyskiwanie plików. Dzięki temu nie ma konieczności spełniania żądań cyberprzestępców, jeśli zaszyfrowane pliki znajdowały się w OneDrive. Jak zatem działa połączenie obu usług? "Zapisywanie plików w OneDrive zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed ransomware. Jeśli na twoim urządzeniu zostanie wykryte zagrożenie ransomware, program Windows Defender powiadomi Cię o zagrożeniu, pomoże usunąć ransomware z urządzenia i umożliwi skorzystanie z OneDrive Files Restore, aby przywrócić pliki w OneDrive do stanu, w jakim pozostawały przed atakiem. Data i godzina wykrycia ataku przez program Windows Defender zostaną wstępnie wybrane w funkcji przywracania plików, dzięki czemu proces będzie prosty i łatwy w użyciu" - wyjaśnia Microsoft.

OneDrive Files Restore

Proces odbywa się więc dwuetapowo. Najpierw, gdy Windows Defender wykryje ransomware, zostanie ono usunięte. Dowiemy się tego z powiadomienia. Następnie można rozpocząć proces przywracania plików, klikając owo powiadomienie. Otwiera się wówczas okno przywracania plików z domyślnie wybraną datą i godziną ataku. Po kliknięciu przycisku przywracania wszystkie zmiany naniesione na pliki od tego punktu na osi czasu zostaną cofnięte. Innymi słowy pliki odzyskują swoje wersje sprzed infekcji.

OneDrive Files Restore i integracja z Windows Defender są już dostępne dla użytkowników Office 365 Home, Office 365 Personal i OneDrive dla Firm. Funkcja działa jedynie z najnowszą aktualizacją Windows 10 April 2018 Update.

Krzysztof Sulikowski
30 kwietnia 2018, 23:48
547
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
30 kwietnia 2018, 23:48
547
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.