Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Forrester Research: Microsoft Azure najlepszą...

Forrester Research: Microsoft Azure najlepszą platformą chmurową dla deweloperów

Raporty autorstwa Forrester Research (przypominające te od Gartnera) przytaczaliśmy już na CentrumXP choćby w kontekście OneDrive czy Office. Dziś pod lupę weźmiemy ostatni, zorientowany na dostawców PaaS (platformy-jako-usługi) pod kątem doświadczenia dewelopera. Microsoft Azure osiągnął w nim najwyższy wynik pod względem bieżącej oferty, choć pod względem strategii musiał ustąpić AWS. Poznajmy wszystkie "za" i "przeciw".

Azure - Forrester Wave

W kręgu liderów drugiego kwartału tego roku Forrester widzi trzech graczy: Microsoft, AWS i Google. Microsoft został rozpoznany jako "rosnący szybko numer 2". Forrester zauważa, że Azure podążął drogą AWS i dzięki tej strategii stał się solidną drugą pozycją wśród publicznych platform chmurowych dla deweloperów. Dostrzega też spowolnienie tempa innowacji usług w branży chmurowej, podczas gdy Microft miał wykorzystać swoje doświadczenie w zakresie narzędzi deweloperskich, baz danych i raportowania biznesowego, co wyróżniło go na tle AWS. Microsoft przyczynia się ponadto do wzrostu adaptacji platformy chmurowej poprzez sprzedaż tego, co Forrester nazywa "dodatkami do swoich głębokich relacji z przedsiębiorstwami" - w szczególności chodzi o Office. Zwrócono też uwagę na doświadczenia deweloperskie, które według Forrestera najlepsze są w Azure - to m.in. gotowość, dostępność i integracja zadań deweloperskich i prekonfiguracji, ogromny zestaw usług, w tym wielu bazodanowych, "wśród których Azure Cosmos DB jest wyjątkowo dostosowana do dużych, rozproszonych aplikacji". Forrester dostrzega wreszcie silne narzędzia i funkcje operacyjne, a także to, że Microsoft "obsługuje wiodącą sieć centrów danych i oferuje Azure Stack w formie wdrożeń on-premise".

Azure - Forrester Wave

Czas na minusy. Microsoft oferuje szereg usług AI na platformie Azure, ale spośród nich - zdaniem Forrestera - wyróżnia się tylko Azure ML. Azure jest też w tyle za AWS w obszarze przetwarzania języka naturalnego. Forrester zwraca też uwagę na FaaS (Funkcja-jako-Usługa). Choć Microsoft oferuje taki model, to jego narzędzia administracyjne są ograniczone. "Klienci referencyjni chwalą łatwość obsługi, niezawodność i elastyczność Azure, a także wsparcie i wskazówki Microsoft. Narzekali, że Microsoft czasami wpuszcza na rynek nowe usługi bez pełnej dokumentacji" - czytamy dalej.

AWS został uznany za największego w każdym wymiarze, a Forrester zaznaczył też fakt, że jego roczny dochód jest trzy razy większy niż jego najbliższego konkurenta czyli Microsoftu. AWS cechuje się większą widocznością na rynku i silniejszą strategią, jednak pod względem bieżącej oferty ustępuje Microsoftowi.

Krzysztof Sulikowski
12 kwietnia 2018, 21:02
670
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
12 kwietnia 2018, 21:02
670
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.