Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Na co w ogóle czekamy? Na Windows 10 Spring C...

Na co w ogóle czekamy? Na Windows 10 Spring Creators Update?

Przecież nigdy nikt z Microsoftu - ani z Redmond, ani z Polski, ani z żadnego innego oddziału, nie powiedział: Tak, już 10 kwietnia wydamy Windows 10 Spring Creators Update. Tak się składa, że nawet w ostatnich dniach Dona Sarkar, szefowa działu Windows Insider, na pytanie: Kiedy rozpocznie się dystrybucja Spring Creators Update odpowiedziała: Co to jest Spring Creators Update? Tę odpowiedź rzecz jasna należy traktować z przymrużeniem oka. Zatem na co my czekamy?

Windows 10 November Update

Windows 10 doczekał się już czterech dużych aktualizacji (teraz będzie piąta) i tylko jeden, jedyny raz zdarzyło się, że aktualizacja została wydana w Patch Tuesday. Było to stosunkowo dawno temu - we wtorek 12 listopada 2015 r. wydano November Update. Windows 10 Anniversary Update wydany został 2 sierpnia 2016 roku, czyli dokładnie na tydzień przed Patch Tuesday. Windows 10 Creators Update ujrzał światło dzienne 5 kwietnia 2017 roku, czyli dokładnie 6 dni przed Patch Tuesday. Z kolei ostatnia wielka aktualizacja - Windows 10 Fall Creators Update , w odróżnieniu od poprzedników wydany został tydzień po Patch Tuesday - 17 października 2017 roku. Co z zapowiedziami?

Zacznijmy od pierwszej aktualizacji. Termin premiery November Update został zdradzony dopiero 2 listopada 2015 roku na forum Microsoft Community. Jeden z użytkowników zapytał o dostępność Cortany w Indiach. Cortana będzie dostępna w Indiach w listopadowej aktualizacji, która ukaże się 10 listopada 2015 roku - odpowiedział jeden z inżynierów Microsoftu. Jak już wiecie, pracownik Microsoftu pomylił się o dwa dni.

Windows 10 November Update

Dziennikarze IT i użytkownicy spodziewali się, że Anniversary Update zostanie wydany dokładnie rok po premierze pierwszej wersji Windows 10, czyli 29 lipca 2016 roku. Tak się jednak nie stało. W czerwcu 2016 roku na jednej z witryn Microsoftu pojawiła się informacja, że premiera Anniversary Update będzie miała miejsce 2 sierpnia 2016 roku. Mimo że wpis szybko usunięto, to dokładnie tak się stało. Zarówno nazwa aktualizacji, jak i data premiery potwierdziły się.

Windows 10 Anniversary Update

Creators Update, początkowo oznaczony numerem 1704, miał zostać wydany w kwietniu 2017 roku, ale już w testowych kompilacjach z lutego zmieniono oznaczenie na 1703, co zwiastowało wydanie Creators Update w marcu. O ile już na konferencji z października 2016 roku poznaliśmy nazwę, o tyle o konkretnym dniu premiery nie było mowy. Dopiero 29 marca 2017 roku Microsoft oficjalnie ogłosił, że premiera Creators Update odbędzie się 11 kwietnia 2017 roku, de facto w Patch Tuesday. I tak, i nie. 5 kwietnia (na 6 dni przed premierą) Creators Update trafił do Asystenta aktualizacji, a w Patch Tuesday ogłoszono globalną dostępność aktualizacji i początek dystrybucji za pośrednictwem Windows Update.

Windows 10 Creators Update

Fall Creators Update zapowiedziany został przez Microsoft 1 września 2017 roku. Ogłoszono nazwę oraz datę - 17 października 2017. Terminu dotrzymano.

Windows 10 Fall Creators Update

A jak było z Windows 10 Spring Creators Update? Kiedy i na kiedy zapowiedziano aktualizację? Jak ją nazwano? Wiemy wyłącznie tyle, że aktualizacja pojawi się wiosną tego roku (a wiosna przecież trwa) i oznaczona będzie numerem 1803. Wiemy ponadto, że wyłoniono już kompilację finalną, a uważni testerzy dostrzegli w kilku miejscach systemu zapis Spring Creators Update. To wszystko! Równie dobrze Windows 10 wersja 1803 może zostać wydany dzisiaj, za tydzień czy dopiero w majowy Patch Tuesday. Z kolei za nazwą Spring Creators Update przemawiają trzy fakty: trwa linia aktualizacji Creators Update (kodowo nazywanych Redstone), mamy wiosnę oraz w niektórych miejscach systemu odkryto wspomniany zapis nazwy. Równie dobrze nadchodząca wielka aktualizacja może zostać nazwana Windows 10 Next Version, Windows 10 Final Creators Update, Windows 10 March Update, Windows 10 April Update, Windows 10 1803 Version, jak i na wiele innych sposobów.

Uzbrójmy się więc w więcej cierpliwości, bowiem Windows 10 Spring Creators Update czai się tuż za obudową naszych komputerów. I tego jestem pewny.

Mateusz Miciński
11 kwietnia 2018, 20:43
1 844
Odsłony
Mateusz Miciński
11 kwietnia 2018, 20:43
1 844
OdsłonyKomentarze

Od tych dziwnych nazw i oznaczeń jest tylko mętlik ;D
Darek, 11 kwietnia 2018, 21:22
I pewnie jeszcze sobie trochę poczekamy. Kompilacja 17133 wygląda na to że nie będzie wydaniem RTM https://www.onmsft.com/news/looks-like-17133-wont-be-the-final-windows-10-update-build-after-all
Paweł, 12 kwietnia 2018, 22:37

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.