Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Zbliża się koniec wsparcia dla OWA na iOS i A...

Zbliża się koniec wsparcia dla OWA na iOS i Androida. Zastąpi go natywny Outlook

Aplikacje mobilne Microsoft OWA dla iPhone'a, iPada i Androida przechodzą wkrótce na emeryturę. Wsparcie będzie wygaszane etapami i ostatecznie zakończone w połowie maja tego roku. Microsoft już teraz ujawnia cały harmonogram i wyjaśnia, czym przestarzałe aplikacje można będzie zastąpić. Co dokładnie oznacza koniec OWA, jakie funkcje zostaną tymczasowo utracone i jak przygotować się na zmiany? O tym poniżej.

OWA iPhone, Android, Outlook

OWA na urządzenia mobilne to - krótko mówiąc - aplikacja dla użytkowników Office 365 dla firm pozwalająca w bezpieczny sposób korzystać z poczty, kontaktów i kalendarza Outlook. Choć jest to produkt przestarzały w porównaniu do stale rozwijanego Outlooka, to wciąż posiada kilka funkcji niedostępnych dla swojego następcy, takich jak np. udostępnione skrzynki. Funkcje te Microsoft zamierza dodać do Outlooka do końca tego roku, a tymczasem skupmy się na OWA i jego harmonogramie. Wygaszanie wsparcia odbędzie się w trzech etapach:

  1. W kwietniu tego roku aplikacje OWA dla iPhone'a, iPada i Androida przestaną być dostępne do pobrania ze sklepów Apple App Store i Google Play. Wciąż jednak można będzie ich używać.
  2. Także w kwietniu użytkownicy tych wersji OWA zaczną otrzymywać powiadomienia wewnątrz aplikacji, które będą informowały o planowanej dacie zakończenia wsparcia. Znajdzie się tam również link do pobrania aplikacji Outlook.
  3. 15 maja tego roku aplikacje mobilne OWA przestaną działać. Użytkownicy z subskrypcją Office 365, którzy będą próbowali je otworzyć, zostaną przywitani komunikatem ze wspomnianymi wyżej linkami do aplikacji Outlook do pobrania ze sklepów Google i Apple.

Jak przygotować się na tę zmianę? Dokładną instrukcję postępowania udostępnił Microsoft:

"Organizacje korzystające z usługi Office 365, w których użytkownicy nadal korzystają z aplikacji mobilnych OWA, zostały powiadomione za pośrednictwem Centrum wiadomości usługi Office 365. Administratorzy, którzy otrzymali powiadomienie w Centrum wiadomości, powinni zachęcać użytkowników, aby przeszli do aplikacji Outlook dla systemu iOS lub aplikacji Outlook dla systemu Android.

Użytkownicy usługi Office 365, którzy korzystają z aplikacji mobilnych OWA, otrzymają w aplikacji komunikat z informacją o konieczności przejścia do innej aplikacji. Administratorzy, którzy utworzyli wewnętrzną dokumentację dla aplikacji mobilnych OWA, powinni ją zaktualizować tak, aby zamiast tego uwzględniała aplikację Outlook dla systemu iOS i aplikację Outlook dla systemu Android.

Jeśli Twoja organizacja korzysta z lokalnego programu Exchange Server (tzn. hostuje własne serwery programu Exchange, zamiast korzystać z usługi Office 365) i korzystasz z aplikacji mobilnej OWA, nie będziesz otrzymywać komunikatu w aplikacji. Administrator powinien Cię poinformować, że aplikacje mobilne OWA przestaną działać 15 maja 2018 roku i że możesz zamiast nich korzystać z aplikacji Outlook dla systemu iOS lub aplikacji Outlook dla systemu Android
".

Odejście od OWA na rzecz Outlooka zapewnia wprawdzie nowocześniejsze doświadczenia, wysoki poziom bezpieczeństwa i wsparcie dla funkcji, takich jak wspólny lub delegowany dostęp do kalendarza i możliwość wyświetlania globalnej listy adresowej, ale wiąże się też z utratą (przynajmniej tymczasową) innych, jak wspomniane udostępnione skrzynki pocztowe. Microsoft zapowiada ich wprowadzenie do Outlook do końca 2018 roku. Jeśli nie chcecie jednak tyle czekać, funkcje te będą nadal dostępne w Outlook w sieci Web w wersji przeglądarkowej.

Krzysztof Sulikowski
9 marca 2018, 00:06
811
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
9 marca 2018, 00:06
811
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.