Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Więcej lokalnego AI i machine learningu w Win...

Więcej lokalnego AI i machine learningu w Windows 10 Spring Creators Update

Microsoft prowadzi dziś Windows Developer Day, cykliczny event poprzedzający główne aktualizacje Windows 10. Ostatni miał miejsce w październiku, kiedy to Gigant ogłosił dostępność SDK dla Fall Creators Update. Jak na razie dzisiejszym głównym tematem jest sztuczna inteligencja (AI) i machine learning (ML), a dokładniej to, co z tych technologii deweloperzy będą mogli dodawać do swych aplikacji i jak to wszystko będzie działać.

sztuczna inteligencja (AI) i machine learning (ML) w Windows 10

Przede wszystkim dowiadujemy się, że rozwiązania oparte na AI i ML będą odgrywały jeszcze większą rolę w ekosystemie Windows, co w zasadzie nie jest żadnym zaskoczeniem. Ważną z punktu widzenia dewelopera zapowiedzią okazała się nadchodząca możliwość używania wytrenowanych uprzednio modeli machine learningowych w aplikacjach dla Windows 10. Ma to zapewniać "pozbawione latencji rezultaty w czasie rzeczywistym", używając lokalnych zasobów komputera, by analizować obrazy czy wideo. Warto tu przypomnieć, że inteligentny ML po stronie urządzenia rozwijany jest przez Microsoft równocześnie dla platform mobilnych w ramach Microsoft Cognitive Services. Teraz skupmy się jednak na Windows.

O możliwościach machine learningowych mowa była również w kontekście oszczędności kosztów operacyjnych. Dane przesyłane do Azure w celu analizy są minimalne, a to redukuje zarówno koszta, jak i transfer. Trzecią korzyścią tego scenariusza ma być elastyczność, jako że deweloperzy mogą teraz wybrać, czy przetwarzanie odbywać się ma po stronie urządzenia, czy w chmurze.

Na dzisiejszej konferencji poruszono też temat ONNX, czyli otwartego formatu AI opracowanego przez Microsoft i Facebook. Open Neural Network Exchange - bo tak brzmi jego pełna nazwa - zapewnia możliwość współpracy z istniejącymi lub mającymi dopiero zaistnieć systemami AI bez ograniczeń możliwości implementacji, a technologię tę wspierają m.in. Amazon, AMD, ARM, Huawei, IBM, Intel czy Qualcomm. Microsoft poinformował, że korzystający z Visual Studio Preview 15.7 deweloperzy będą mogli dodawać plik ONNX do aplikacji UWP i generować w tym projekcie interfejsy modelu. To samo zostanie dodane do Visual Studio Tools for AI.

ONNX

Oczywiście im lepszy sprzęt, tym lokalne obliczenia AI/ML mają większy sens. Scenariusz zaprezentowany przez Microsoft najlepiej sprawuje się na nowszych CPU i GPU ze wsparciem dla DirectX 12. Windows Developer Day poświęcony Spring Creators Update jeszcze się nie skończył. Jeśli pojawią się na nim jeszcze inne ciekawe wglądy, na pewno przeczytacie o nich na CentrumXP. Warto przypomnieć, że za dwa miesiące odbędzie się dużo ważniejsza konferencja Microsoftu - BUILD 2018, który będziemy oczywiście relacjonować na żywo.

Aktualizacja 19:30: Więcej nowości z Windows Developer Day opisujemy w naszym kolejnym poście - Microsoft zapowiada Windows AI Platform oraz format pakietów MSIX.

Krzysztof Sulikowski
7 marca 2018, 18:52
666
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
7 marca 2018, 18:52
666
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.