Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Najnowszy patent Microsoftu opisuje trójczłon...

Najnowszy patent Microsoftu opisuje trójczłonowy, składany tablet

Na całym świecie znaleźć można zaledwie kilka firm, które posiadają więcej praw patentowych od Microsoftu. Nic zresztą dziwnego, bowiem gigant już od wielu lat stale bada nowe rozwiązania techniczne i rozwija te już istniejące, często przy tym łącząc je ze sobą w celu utworzenia czegoś zupełnie nowego. Tak jest zresztą również w przypadku jednego z jego najnowszych patentów, opisującego składany tablet, który po rozłożeniu do pełnych rozmiarów wpiąć można dodatkowo w stację dokującą lub też inny moduł.

Klasyczna klawiatura nadal jest niezastąpiona

Sama koncepcja stworzenia urządzenia o dwóch połączonych ekranach nie jest nowa, jednak zwykle zakłada się w niej, że całość zbudowana będzie w oparciu o dwa moduły połączone na sztywno zawiasami. W tym przypadku będzie zgoła odmiennie, bowiem cała tafla wyświetlacza podzielona została na trzy sekcje, przy czym jedna z nich (środkowa) ma być elastyczna. Umożliwi to pełne wykorzystanie ekranu w dowolnej pozycji, chociażby w formie klawiatury połączonej za pomocą wirtualnego paska narzędziowego z właściwym wyświetlaczem.

Grafiki zawarte we wniosku patentowym

Co przy tym istotne, zmiana ułożenia widoku będzie następowała automatycznie, bowiem urządzenie opisane w patencie dysponować ma odpowiednimi czujnikami. Mało tego, sprzęt ten korzystać ma z dodatkowych modułów, z których najistotniejszym jest swego rodzaju stacja dokująca, podobna do tej z Surface Book. Dzięki temu zyskamy za jednym zamachem składany tablet oraz w pełni funkcjonalnego laptopa, w przypadku którego najprawdopodobniej będziemy mogli dodatkowo zagiąć ekran (w pozycji poziomej). Rzecz jasna urządzenie mimo swoich nietypowych kształtów obsługiwać ma również klasyczne peryferia, jak myszka i klawiatura, czy też zewnętrzny wyświetlacz.

Wszelkiej maści elastyczne ekrany stają się coraz bardziej popularnym tematem, jednak jeszcze żadnej firmie nie udało się tak naprawdę uruchomić ich produkcji masowej, przynajmniej takiej, która okazałaby się opłacalna. Microsoft w swoim patencie posuwa się jeszcze dalej, bowiem opisane urządzenie korzystać ma nie tylko z elastycznego wyświetlacza, lecz również stacji dokującej. Sugeruje to, że jego ewentualna produkcja nie ruszy szybciej niż za kilka lat, podczas których gigant obserwować będzie rynek technologiczny w celu określenia tego, czy warto pociągnąć rozwój tego projektu dalej.

Amadeusz Labuda
2 marca 2018, 12:12
740
Odsłony
Amadeusz Labuda
2 marca 2018, 12:12
740
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.