Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Trwają prace nad darmową wersją Microsoft Tea...

Trwają prace nad darmową wersją Microsoft Teams

Microsoft niemało inwestuje w Teams i nic nie wskazuje na to, by rozwój tej platformy miałby zwolnić. Jednym z jawiących się na horyzoncie celów dla Teams jest wchłonięcie Skype dla Firm, który prawdopodobnie jako samodzielna usługa zostanie wyłączony. Nieco mniej odległe plany dotyczą z kolei modelu płatności. W ostatniej deweloperskiej wersji poglądowej Teams znalazły się wzmianki o wersji freemium. Czy taką właśnie formułę przyjmie aplikacja?

Microsoft Teams - freemium

Chociaż może się wydawać, że wspomniane odniesienia są po prostu częścią nadchodzącego wsparcia dla logowania gości za pomocą konta Microsoft, dokładna ich lektura wskazuje już, że oferta ma być przeznaczona dla posiadaczy kont Microsoft w ujęciu ogólnym, nie tylko dla gości. Innymi słowy Microsoft zamierza udostępniać darmową wersję Teams osobom, które nie mają konta Office 365. Powód, dla którego Microsoft miałby powziąć taką decyzje, jest dość prosty - darmowa wersja Teams pozwoli nowym użytkownikom zasmakować jego funkcjonalności, ale żeby korzystać z pełnej funkcjonalności, trzeba będzie zakupić płatną wersję, czyli subskrypcję Office 365.

Teams Freemium
Teams Freemium

O modelu freemium świadczą zapiski odnalezione w poglądowej wersji deweloperskiej. Mówią one o tym, że gdy "pamięć freemium została przekroczona", otworzy się okno dialogowe dotyczące upgrade'u: "By uaktualnić do płatnej wersji, wymagane jest działanie administratora". Pojawia się też akcja "Aktywuj freemium poprzez aplikację". Oczywiście nie wyjaśnia to jednoznacznie, czy darmowa wersja będzie ograniczona, ani na czym ograniczenia te mają polegać, ale z drugiej strony istotą premium są właśnie ograniczenia wersji darmowej (lub ewentualnie odblokowanie jakichś ekstra funkcjonalności znajdujących się w wersji płatnej).

Jak będzie zatem wyglądał model użytkowania Microsoft Teams? Microsoft może np. wprowadzić ograniczenia co do całkowitej liczby osób w zespole, rozmiarów udostępnianych plików albo dodawanych do Teams aplikacji. By pozbyć się tych ograniczeń, użytkownicy będą musieli uaktualnić Teams do płatnej wersji z Office 365. Są to jednak tylko domysły, bowiem Microsoft odmawia na razie na ten temat komentarza.

Krzysztof Sulikowski
26 lutego 2018, 22:26
719
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
26 lutego 2018, 22:26
719
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.