Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft wprowadza Quantum Development Kit n...

Microsoft wprowadza Quantum Development Kit na Linuksa i macOS

Pod koniec 2016 r. Microsoft obwieścił koniec badań teoretycznych i rozpoczęcie budowy topologicznego komputera kwantowego. Rok później firma ogłosiła dostępność wersji poglądowych symulatora kwantowego, dedykowanego języka programowania Q# oraz pakietu SDK - Quantum Development Kit. Kwantowe wysiłki giganta z Redmond zaliczyły dziś kolejny kamień milowy, bowiem jego SDK trafił na platformy Linux i macOS.

Microsoft Quantum Development Kit

Quantum Development Kit po raz pierwszy wyszedł na światło dzienne w grudniu, by - jak pisze Jeff Henshaw, odpowiedzialny za dział Quantum Software w Microsoft - otworzyć świat programowania kwantowego dla większej liczby ludzi: "Udostępniliśmy nowy język programowania kwantowego - Q#, bogatą integrację z Visual Studio oraz obszerne biblioteki i przykłady. Od tego czasu tysiące deweloperów eksplorowało Quantum Development Kit i doświadczało świata komputerów kwantowych - to m.in. studenci, profesorzy, badacze, projektanci algorytmów i osoby nowe w świecie programowania kwantowego, które używają tych narzędzi, by zdobyć wiedzę". Po blisko trzech miesiącach od wydania wersji poglądowej pakiet otrzymał dziś solidną aktualizację, w której skład wchodzi integracja z nowymi platformami (Linux, Mac), dodatkowe biblioteki open source'owe, współpraca z Pythonem i szybsze działanie symulatora.

Microsoft Quantum Development Kit

Na czym dokładnie polegają te zmiany?

  • Wsparcie dla platform Linux i Mac: jak twierdzi Microsoft, zapewnienie tego wsparcia było ze strony deweloperów requestem numer 1. Odtąd aplikacje w języku Q# można rozwijać na macOS i Linuksie, wliczając w to integrację z VS Code i wsparcie dla symulatora kwantowego.
  • Biblioteki i fragmenty kodu na pełnym Open Source: w grudniu Microsoft udostępnił otwarte źródła dla bibliotek, by pomóc deweloperom zrozumieć, jak działają konstrukty Q#. Wielu z nich chciało czegoś więcej, aniżeli tylko poznawać kod - chcieli móc go ponownie użyć w swoich aplikacjach i dawać swój własny wkład do społeczności Q#. Microsoft uważa, że to świetny pomysł, dlatego otworzył źródła bibliotek.
  • Interoperacyjność z językiem Python: jako że wielu deweloperów posiada już biblioteki kodu w Pythonie, Microsoft chciał im dać dostęp do funkcjonalności Q# bez konieczności portowania czegokolwiek. Działająca w obie strony interoperacyjność z Pythonem jest dostępna od dziś w wersji Preview dla użytkowników Windows.
  • Szybsze działanie symulatora: według zapewnień Microsoftu jego kwantowy symulator stał się 4-5 razy wydajniejszy, zapewniając szybsze czasy testów i optymalizacji, zwłaszcza w symulacjach wykorzystujących 20 lub więcej kubitów.

Quantum Development Kit - także na macOS i Linuksa - pobrać już można ze strony Microsoft Quantum.

Krzysztof Sulikowski
26 lutego 2018, 17:31
542
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
26 lutego 2018, 17:31
542
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.