Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Xbox One X już niedługo obsługiwać będzie roz...

Xbox One X już niedługo obsługiwać będzie rozdzielczość 1440p

Mimo wszystkich swoich niezaprzeczalnych zalet, konsole obecnej generacji cechują się pewnymi wadami. Wynikają one głównie z dosyć hermetycznej konstrukcji systemów operacyjnych, które znajdziemy zarówno w Xbox One jak i Playstation 4 – nie dopuszczają one dla przykładu użycia sprzętu, którego nie przewidział ich producent. Ma to w założeniu uchronić sprzęt przed awariami i kłopotami z nieodpowiednimi sterownikami, jednak w gruncie rzeczy okazuje się uciążliwe – wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której w ramach oszczędności kupiliśmy zamiennik gamepada, który po podpięciu do konsoli po prostu odmawia posłuszeństwa. Jakkolwiek by nie było, decyzję o nałożeniu limitów na obsługiwane urządzenia dodatkowe da się jeszcze usprawiedliwić. O wiele gorzej jest w przypadku obsługi rozdzielczości innych, niż standardowo wykorzystywane w telewizorach.

Gamepad Xbox One

Wbrew pozorom, osób podpinających swoje konsole do typowo komputerowych monitorów nie brakuje. Oczywiście konfiguracja tego typu wymaga nieco więcej roboty – zwykle trzeba w jakiś sposób wyizolować sygnał audio, by podpiąć zewnętrzne głośniki. Zakładając, że wszystko ustawiono poprawnie, rozgrywka w żaden sposób nie powinna się różnić od tej na telewizorze, a przynajmniej było tak do niedawna. Wraz z rozwojem technologii i mocy obliczeniowej stale rośnie rozdzielczość, którą obsługują współczesne wyświetlacze – w chwili obecnej najwięcej uwagi poświęca się 4K. To właśnie na wykorzystaniu tego formatu skupił się zespół odpowiedzialny za stworzenie Xbox One X, najnowszej konsoli Microsoftu.

O ile do samej obsługi 4K nie można się w tym przypadku przyczepić, o tyle powody do żalu mieli wspomniani wcześniej użytkownicy monitorów – nowy Xboks całkowicie ignoruje bowiem rozdzielczość 1440p, skalując obraz w dół do 1080p. Nie trzeba chyba przy tym dodawać, że skutkuje to znacznym pogorszeniem jakości na monitorach obsługujących rozdzielczość QHD. Na szczęście sytuacja ta ma się niebawem zmienić, bowiem Microsoft właśnie pracuje nad implementacją zmian wprowadzających do Xbox One X oraz Xbox One S obsługę 1440p, co potwierdził zresztą na Twitterze Kevin Gammill.

Niestety, nie wiadomo jeszcze ile dokładnie czasu zajmie Microsoftowi dopracowanie nowego rozwiązania – w końcu trzeba przy tym uwzględnić nowe skalowanie obrazu z 4K do 1440p, nie zaś jak przedtem z 4K do 1080p. Rozsądnym będzie więc założenie, że obsługa 1440p na Xbox One X pojawi się najwcześniej podczas Spring Creators Update.

Amadeusz Labuda
20 lutego 2018, 09:51
669
Odsłony
Amadeusz Labuda
20 lutego 2018, 09:51
669
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.