Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Ile w rzeczywistości zarabia Azure i kto wied...

Ile w rzeczywistości zarabia Azure i kto wiedzie prym w "Cloud Wars"?

Istnieją pewne szacunki, według których Microsoft jest największym graczem, jeśli chodzi o chmurę, przynajmniej pod względem finansowym. Na takich danych opierał się choćby niedawny artykuł w prestiżowym Forbes. Trzeba jednak postawić pytanie, czym są "przychody z chmury" i jak poszczególne firmy je odnotowują - to jedno. Drugą kwestią jest znak równości stawiany nieraz intuicyjnie między Azure a chmurą Microsoft.

Microsoft Cloud

Z danych, na które powołuje się Forbes, wynika, że w całym 2017 roku najwięcej na chmurze zarobił Microsoft (18,6 mld USD), wyprzedzając Amazon (17,5 mld), IBM (17,0 mld) i innych dostawców. Co składa się na te kwoty? Amazon w swoich sprawozdaniach przestawia przychody z tytułu AWS jako odrębne kwoty, przez co można utożsamiać przychody z AWS z przychodami z tytułu chmury Amazonu. Microsoft z kolei w raporcie finansowym z ostatniego kwartału nie odnotował konkretnych przychodów z Azure. Firma pisze raczej o "przychodach z komercyjnej chmury" (commercial cloud revenue), które w ujęciu YoY zaliczyły wzrost rzędu 56% i w ostatnim kwartale wyniosły 5,3 mld USD.

Microsoft Cloud

Rzecz w tym, że w kategorii commercial cloud obok Azure mieszczą się też inne usługi oparte na chmurze, dlatego zestawienie tych 18,6 mld Microsoftu z 17,5 mld Amazonu nie jest do końca właściwe. Właściwym byłoby natomiast zestawienie wszystkich przychodów chmurowych Amazonu z przychodami Microsoftu lub AWS z Azure, jednak w przypadku tego drugiego brak dokładnych danych, a pod kategorię chmury można tak naprawdę podczepić wiele. Szacuje się jednak, że w ciągu 2017 roku Azure zarobił 5 mld USD, co daje ok. 1,25 mld USD na kwartał. Według raportu z ostatniego kwartału AWS zarobił 5,1 mld, co daje sumę czterokrotnie wyższą.

Jeśli zestawić to w taki sposób, Azure musiałby utrzymywać stały wzrost przez kolejne 3-4 lata, ale trzeba jeszcze uwzględnić AWS, którego rozwój także nie zwalnia tempa.

Krzysztof Sulikowski
7 lutego 2018, 00:11
814
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
7 lutego 2018, 00:11
814
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.