Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Lumie z wgranym Windows RT zyskały obsługę ap...

Lumie z wgranym Windows RT zyskały obsługę aplikacji ze Sklepu

Jeśli chodzi o radykalne modyfikowanie smartfonów Lumia, to ostatnio prym wiodą dwa projekty, których autorzy podmienili Windows Phone 8.1 na pulpitowe/tabletowe Windows 10 ARM32 i Windows RT 8.1. Samo wgranie systemu to jeszcze nie wszystko. Moderzy dbają teraz o to, by smartfony nadawały się do użytku. Jednym z takich wymagań jest możliwość pobierania aplikacji ze Sklepu.

Windows RT 8.1 na Lumii

Kolejne postępy w pracach ogłosił niejaki Ben (@imbushuo), któremu w styczniu udało się na swojej Lumii 640 XL postawić działający Windows RT 8.1. Pod kontrolą tego systemu telefon może pełnić rolę niewielkiego PC, zwłaszcza po podłączeniu do zewnętrznego monitora. Nie jest to jednak takie proste. Po wgraniu systemu autor modyfikacji musiał zadbać o podstawowe funkcje, takie jak obsługa dotyku czy możliwość ustanowienia połączenia z Internetem. Wbrew pozorom "goły" Windows RT na Lumii wcale tych rzeczy nie umożliwia. Kolejnym przełomem w projekcie okazało się zapewnienie możliwości uruchamiania aplikacji ze Sklepu Microsoft.

Jak widać na zdjęciach, Windows RT może otwierać takie aplikacje, jak Pogoda czy Wiadomości. Mogą być one wyświetlane w oknach obok siebie lub obok innych aplikacji dołączonych do Windows. Na jednym ze zdjęć widzimy Menedżera zadań, który pokazuje kilka aplikacji uruchomionych jednocześnie. Trzeba jednak mieć na względzie, że są to wprawdzie aplikacje ze Sklepu, ale aplikacje Modern, a nie UWP. Już w 2015 r. Microsoft wyjaśnił, że urządzenia działające pod kontrolą Windows RT uruchamiają jedynie aplikacje stworzone dla RT i nie uruchomimy na nich Uniwersalnych Aplikacji Windows.

Aplikacje UWP mogą stać się za to domeną pulpitowego Windows 10 ARM32 w Lumii, ale projekt ostatnio nie daje specjalnych znaków życia i najwyraźniej został w tyle za Windows RT.

Krzysztof Sulikowski
5 lutego 2018, 21:32
986
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 lutego 2018, 21:32
986
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.