Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Co czyni komputer komputerem? Bill Gates prom...

Co czyni komputer komputerem? Bill Gates promuje nową serię edukacyjną

Bill Gates, współzałożyciel i długoletni CEO Microsoft, wziął udział w nowej serii edukacyjnej How Computers Work? autorstwa Code.org, która swoim widzom przybliża elementarną wiedzę o komputerach. Bill wprowadza widzów do serii, stawiając kilka zasadniczych pytań, na które odpowiedzi niekoniecznie są takie proste. W kolejnych wideo możemy jednak je poznać. My z kolei postaramy się odpowiedzieć na pytanie, do kogo właściwie kierowana jest seria.

Co to jest komputer?

Pewną ironią naszych czasów jest to, że choć większość mieszkańców bogatych krajów korzysta z różnych rodzajów komputerów na co dzień, wielu z nich na skutek sprzecznych przekazów medialnych nie jest tak naprawdę świadoma, że ma do czynienia z komputerem. To również efekt uproszczenia obsługi systemów komputerowych, do której nie potrzebna jest już żadna fachowa wiedza. Użytkowa warstwa komputerów stała się całkowicie intuicyjna. By jednak zrobić coś po swojemu, stworzyć coś nowego lub zyskać dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi, trzeba wgryźć się w temat. Najlepiej zacząć od początku, czyli od pytania, co czyni komputer komputerem? Co sprawia, że o urządzeniu można powiedzieć w ten sposób? Jak działa komputer? Pytania te postawił nie kto inny, jak sam Bill Gates - jedna z największych legend w świecie komputerów. W ostatniej części cyklu wyjaśnia on ponadto, czym jest system operacyjny.

Pierwszy film jest zwiastunem serii, którą w całości można już obejrzeć na YouTube. Podejmuje ona szereg kluczowych zagadnień, które objaśniają osoby z różnych firm, wliczając w to Microsoft:

  • Co czyni komputer komputerem?
  • Jak informacja jest reprezentowana wewnątrz komputera? Jak działa system binarny?
  • Jak komputery używają obwodów?
  • Cztery elementy komputera - CPU, pamięć, wejście i wyjście
  • Programowanie i jak oprogramowanie kontroluje sprzęt

Nie sposób odnieść wrażenia, że seria jak ulał pasuje do trendu propagowanego przez Apple, który w niedawnej reklamie pytał "A co to komputer?". Było to z kolei odbicie piłeczki w stronę szefa Microsoft, Satyi Nadelli, który do dziennikarza wyposażonego w iPad powiedział "Potrzebujesz prawdziwego komputera, przyjacielu". Cóż, pozostaje nam liczyć, że seria, w którą wprowadza nas sam Bill Gates, rozwieje wątpliwości i rozjaśni temat w skomputeryzowanym świecie, w którym słowo "komputer" wydaje się być sztucznie spychane w mroki przeszłości.

Krzysztof Sulikowski
31 stycznia 2018, 03:18
720
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
31 stycznia 2018, 03:18
720
OdsłonyKomentarze

komputery zawsze były lepsze od konsol do gier, moc komputerów nie jest wykorzystywana w 100 procent dlatego komputery będą jeszcze długo produkowane, gry komputerowe wykorzystują 50 procent mocy komputerowej, zwiększają sztucznie wymagania żeby kupować nowe komputery a w rzeczywistości gry komputerowe nie potrzebują takich mocnych komputerów, projektowanie grafiki trójwymiarowej obciąża procesor i pamięć ram, inne podzespoły prawie nieużywane
terminator, 1 lutego 2018, 12:02
W szerokim rozumieniu konsola do gier też jest komputerem, tyle że zupełnie innej klasy niż PC. Ale fakt, PC można rozbudowywać w nieskończoność, a konsola to gotowy, zamknięty system. Jeśli porównywać obie kategorie pod kątem gier, to konsole mają często lepszą optymalizację, ale problemem jest, by wyciągały więcej, a to jest niemożliwe bez wymiany konsoli na nową i lepszą...
Krzysztof Sulikowski, 1 lutego 2018, 16:03

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.