Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Qualcomm ukarany za praktyki antykonkurencyjn...

Qualcomm ukarany za praktyki antykonkurencyjne przeciwko Intelowi

Qualcomm, obecnie jeden z najważniejszych partnerów sprzętowych Microsoftu, ma poważne kłopoty. Procesuje się z Apple, jest oskarżony o antykonkurencyjne praktyki związane z patentami 4G, a teraz został ukarany przez władze UE poważną grzywną za kupienie sobie lojalności Apple w 2011 r., czego efektem było wyrzucenie Intela poza margines rynku mobilnego.

Qualcomm

Jak donosi Bloomberg, Qualcomm oferował Apple znaczne sumy i rabaty, jeśli zdecydowałby się kupować jedynie jego chipsety. "Apple poważnie myślał o porzuceniu Qualcomm na rzecz układów Intel, co miałoby dla Intela duże znaczenie, ale [Apple] nie mógł tego dokonać, dopóki we wrześniu 2016 r. nie wygasł pakt z Qualcomm" - wyjaśniła Europejska Komisarz ds. Konkurencji, Margrethe Vestager na konferencji prasowa w Brukseli. "Oznaczało to, że żaden rywal nie mógł skutecznie konkurować z Qualcomm na tym rynku, niezależnie od tego, jak dobre byłyby jego produkty". Kara finansowa natychmiast odbiła się na cenie akcji Qualcomm.

Qualcomm

Amerykański producent układów SoC znajdujących się niemal w każdym smartfonie został ukarany grzywną w wysokości 1,2 mld dolarów (997 mln euro). To trzecia co do wielkości pojedyncza grzywna, jaką UE ukarała kogokolwiek. 2,93 mld euro do zapłacenia mieli MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco i DAF za utworzenie kartelu cenowego, 1,35 mld producenci szyb samochodowych i 1,06 mld Intel za nadużywanie pozycji na rynku CPU. Microsoft w swojej karierze został przez UE skazany dwa razy - na zapłatę 899 mln i 561 mln euro za nadużywanie pozycji i utrudnianie zmiany przeglądarki Internetowej. Wróćmy jednak do Qualcomm. Firma bajońskiej sumy płacić oczywiście nie zamierza i w tej sprawie będzie odwoływać się do Sądu Najwyższego UE.

Qualcomm jest głównym dostawcą układów SoC dla laptopów i tabletów z kategorii Always Connected PC. Nie jest jednak monopolistą, bowiem część producentów kupuje procesory także od Intela. Nie wiadomo jednak, czy jest tak w przypadku każdego producenta.

Krzysztof Sulikowski
24 stycznia 2018, 19:50
631
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 stycznia 2018, 19:50
631
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.