Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

CES 2018: Skaner 3D dla komputera z Windows -...

CES 2018: Skaner 3D dla komputera z Windows - HP wyprzedził plany Microsoft

Być może pamiętacie oszałamiającą prezentację Windows Capture 3D Experience na Build 2016, gdy Microsoft demonstrował użycie kamery smartfona z Windows 10 Mobile do zeskanowania rzeczywistego obiektu i wrzucenie go do Paint 3D. Funkcjonalność miała trafić do Creators Update, ale do dziś pozostała raczej w sferze oskryptowanego demo, niż realnego produktu. Tymczasem rozwiązanie dla użytkowników PC z Windows prezentuje HP. Jego niewielka kamera będzie pełnić funkcję skanera 3D, pozwalającego digitalizować rzeczywiste obiekty przestrzenne i przenosić je do dowolnych edytorów.

HP Z 3D Camera

W 2014 roku HP zapowiedział Sprout, nowego All-in-One z projektorem i kamerą, który zamiast klawiatury miał posiadać dotykową matę. W zeszłym roku producent pokazał drugą generację modelu, nazywając ją Sprout Pro i wyposażając w możliwości skanowania 3D. Ostatecznie urządzenia nigdy nie trafiły na mainstreamowy rynek, jednakże HP na tegorocznym CES wychodzi z kolejną propozycją, tym razem już mocno zorientowaną na konsumenta. To HP Z 3D Camera, niewielka kamera nakładana na płaskie monitory i utrzymywana za pomocą magnetycznego klipsa. Za pomocą tego urządzenia użytkownicy będą mogli skanować prawdziwe obiekty, by tworzyć realistycznie odwzorowane modele 3D i eksportować je do PowerPoint, Paint 3D czy Mixed Reality Viewer. Na tym oczywiście nie koniec. Producent zapowiada, że użytkownicy będą mogli "zasmakować mocy HP Z 3D Camera", pracując z ZBrush, Substance Painter i produktami Autodesk.

"Zapotrzebowanie na zawartość 3D wzrosła niebotycznie, a profesjonaliści 3D nieustannie poszukują nowych innowacji sprzętowych i na poziomie oprogramowania, by zwiększyć swoją produktywność na całej drodze od konceptualizacji do produkcji" - mówi Louis Kim, lider Immersive Computing i Personal Systems w HP Inc. "HP Z 3D Camera pomaga przyspieszyć proces modelowania, na nowo odkryć paletę kreatywności i chronić punkt widzenia artysty, jako że coraz więcej ludzi wchodzi do tej profesji, a środowiska pracy stają się coraz bardziej zautomatyzowane". Na tegorocznym Consumer Electronics Show producent zaprezentował też serię nowych monitorów w rozmiarach 21,5, 23, 23,8, 25 i 27 cali, działających w rozdzielczości 1080p i technologii AMD FreeSync. Oczywiście do wszystkich można podczepić nową kamerę 3D.

HP poinformował, że Z 3D Camera jest projektowana i produkowana w Kaliforni. Będzie dostępna ekskluzywnie w USA już w marcu, a jej cena to bagatela 599 dolarów (ok. 2 085 zł). Na razie nie wiadomo, czy dojdzie do ekspansji na kolejne rynki. Nie wiadomo również, co z realizacją wizji ogólnodostępnego skanera 3D dla PC i telefonów z Windows 10...

Krzysztof Sulikowski
8 stycznia 2018, 17:02
740
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
8 stycznia 2018, 17:02
740
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.