Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft uspokaja - klienci Azure nie odczuj...

Microsoft uspokaja - klienci Azure nie odczują spadku wydajności

Wczoraj całym światem wstrząsnęła informacja, o potężnych lukach w zabezpieczeniach procesorów Intel, AMD oraz ARM. Luka ta, pozwalająca na niepowołany dostęp do krytycznych informacji, wstępnie dotyczyła tylko procesorów Intel. Jednak ostatecznie okazało się, że podatne są wszystkie procesory. Owa dziura pozwalała na niepowołany dostęp do danych zawartych w jądrze systemu. Poczatkowo wszystko trzymano w ścisłej tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Teraz wiadomo już więcej i zasadniczo wskazano 2 typy ataków, które mogą zostać przeprowadzone z wykorzystaniem tych luk a nazwano je kolejno Meltdown oraz Spectre.

Meltdown i Spectre

Poprawka dla użytkowników systemu Windows została już udostępniona, o czym informowaliśmy dziś w nocy. Owa łatka wprowadza Kernel Page Table Isolation - separacje między procesami użytkownika a pamięcią jądra. Taka separacja nie obędzie się bez strat w czasie dostępu do danych. Panikę wywołała informacja, że łatka ta może powodować ogromny spadek wydajności procesorów. Część ludzi z przerażeniem i oburzeniem reagowała na myśl, że ich komputery mogą zwolnić o nawet 30%. Jednak rzeczywistość nie jest aż tak straszna, bowiem łatka będzie mieć co prawda wpływ na wydajność procesorów, ale dotyczyć to będzie tylko niektórych typów obliczeń. Najnowsze informacje mówią, że spadki wydajności mają oscylować od 5% do aż 62% w najbardziej krytycznych przypadkach. Nie powinno to być natomiast odczuwalne w codziennym użytkowaniu sprzętu. Gracze raczej mogą spać spokojnie, ich ilość klatek na sekundę raczej nadal będzie stabilna.

Azure Bloge - Informacja o wydajności po łatce

Jednak sprawa ma się nieco gorzej jeśli weźmiemy pod uwagę maszyny wirtualne. Najbardziej dotkliwe straty wydajności mogą objąć urządzenia pracujące pod ciągłym obciążeniem, takie właśnie jak maszyny wirtualne i serwery. Dotyczy to rzecz jasna również chmury Azure. Microsoft informował już klientów w specjalnym mailu, o konieczności restartu maszyn w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Gigant w swoim blogu uspokaja jednak i zapewnia, że klienci Azure nie powinni odczuć żadnych spadków wydajności:

Większość klientów Azure nie powinna odczuć zauważalnych spadków wydajności w związku z aktualizacją. Pracujemy nad optymalizacją komunikacji między CPU a pamięcią i nie wykryliśmy żadnego widocznego wpływu na wydajność, po zaimplementowaniu łatki.

Cała sprawa jest jeszcze świeża i co chwilę pojawiają się nowe informacje. Czy konieczne poprawki faktycznie będą mieć aż tak negatywny wpływ na wydajność naszych komputerów? Czas pokaże, na pewno producenci zarówno oprogramowania jak i sprzętu, będą starać się rozwiązać wszelkie obecne i przyszłe problemy z wydajnością.

Wojciech Błachno
4 stycznia 2018, 11:06
958
Odsłony
Wojciech Błachno
4 stycznia 2018, 11:06
958
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.