Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Integracja Cortany i Alexy nastąpić ma „nieba...

Integracja Cortany i Alexy nastąpić ma „niebawem”

Cyfrowe asystentki, zapytane o swoją konkurencję, potrafią pokazać pazur, ale w przypadku Cortany i Alexy na przytyki nie będzie miejsca. W ubiegłym roku Microsoft i Amazon nawiązali współpracę, celem której będzie integracja obu asystentek poprzez możliwość ich wzajemnego wywoływania, także na dedykowanych urządzeniach. Zapowiedź padła w sierpniu, zaś samej integracji spodziewano się przed końcem 2017 roku, ale na próżno. Teraz przedstawiciele obu firm wyjaśniają, kiedy faktycznie dojdzie do połączenia sił.

Alexa, Cortana

Integracja asystentek Microsoftu i Amazonu opiera się na dwóch scenariuszach - Alexa jako gość na urządzeniu z Cortaną i Cortana jako gość na urządzeniu z Alexą. W pierwszym użytkownicy Windows 10 czy głośnika Harman Kardon Invoke mogą wypowiedzieć magiczne "Cortana, otwórz Alexę", by otrzymać dostęp do ułatwień związanych z zakupami online czy blisko 25 tys. innych umiejętności (skills). Analogicznie użytkownicy Amazon Echo, Echo Dot lub Echo Show po wypowiedzeniu "Alexa, otwórz Cortanę" zyskają dostęp do funkcji dostępnych tylko dla asystentki Microsoftu, wliczając w to liczne integracje, również z listy Cortana Skills. Innymi słowy, aby skorzystać z możliwości danej asystentki, nie potrzebna będzie przesiadka na jej dedykowane urządzenie. Taka integracja nie oznacza oczywiście połączenia SI obu rozwiązań. To tylko dostęp do jednej asystentki poprzez interfejs konwersacyjny tej drugiej.

Mimo że temat ucichł na parę miesięcy, rzecznicy obu firm nie odmawiają komentarza odnoście do rzekomego opóźnienia. "Będziemy mieli więcej do powiedzenia niebawem" - powiedział rzecznik Microsoft, a wtórujący mu rzecznik Amazon oznajmił: "Pracujemy nad tym i możecie się spodziewać, że niebawem zostanie to wypuszczone". Wypowiedzi wskazują jasno, że pierwsza tego typu fuzja asystentek cyfrowych to kwestia wcale nie odległej przyszłości, a prawdopodobnie najbliższych miesięcy.

Satya Nadella w integracji Cortany i Alexy doszukuje się efektu synergii - "Osobowość i doświadczenie każdej z nich spowoduje, że gdy współpracują, użytkownik wyciągnie z tego więcej", ale i kolejnego sposobu, by z asystentką zaczynającą od Windows Phone 8.1 dotrzeć do kolejnych użytkowników.

Krzysztof Sulikowski
3 stycznia 2018, 03:07
645
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
3 stycznia 2018, 03:07
645
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.