Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 na co trzecim PC, ale wciąż ustępu...

Windows 10 na co trzecim PC, ale wciąż ustępuje Siódemce

Każdy nowy miesiąc to kolejna porcja statystyk od serwisów badających udziały rynkowe systemów i przeglądarek. Styczeń to także dobry moment, by spojrzeć na wykresy z ostatnich 12 miesięcy i podsumować miniony rok. Tym się właśnie zajmiemy. Zobaczmy, z jakim podziałem sił rozpoczął się rok 2017 i z jakim się zamknął. Gra toczy się o pierwsze miejsce wśród systemów operacyjnych i prowadzi do starcia dwóch najpopularniejszych - Windows 7 i Windows 10.

NetMarketShare

Dziś na tapet bierzemy statystyki od NetMarketShare, które - jak widać - zmieniły niedawno szatę graficzną. Ubiegły rok rozpoczął się z mocnym, sięgającym 45,75% udziałem Windows 7 i rosnącym udziałem Windows 10, sięgającym już 24,19%. Dwa miesiące później udział Dziesiątki przekroczył już magiczną barierę 25%, jednak nie kosztem Windows 7 (45,63%), a starszych systemów, takich jak Windows 8.1 i Windows XP. Drogi dwóch gigantów zaczęły się wyraźnie zbiegać na przełomie sierpnia i września, a później ciągnęły się już nieco mniej agresywnie. Ostatecznie rok 2017 został zamknięty z wynikiem 43,08% dla Windows 7, 32,93% dla Windows 10, 5,71% dla Windows 8.1 i 5,18% dla Windows XP.

NetMarketShare

Jedyna istotna zamiana miejsc nastąpiła na przełomie października i listopada. Jak widać na wykresie powyżej, Windows XP ustąpił ostatecznie trzeciej pozycji, na którą wskoczył Windows 8.1. Wiekowy już XP rozpoczął miniony rok z udziałem rzędu 9,28%, a zakończył z 5,18%, podczas gdy zmiana w przypadku 8.1 nie była aż tak wyraźna - z 7,14% na 5,71%.

O tym, kiedy Windows 10 obejmie prowadzenie, można jedynie spekulować. Udział systemu stale rośnie, a Microsoft co jakiś czas podaje nowe kamienie milowe, jeśli chodzi o liczbę aktywnych urządzeń pod jego kontrolą. Ostatni z tych komunikatów firma ogłosiła pod koniec listopada, informując, że Windows 10 ma 600 mln aktywnych użytkowników.

NetMarketShare podał też ostatnie wyniki dotyczące systemów mobilnych. Wcale nie zaskakuje, że w grudniu Windows Phone OS (w kategorii mieści się również Windows 10 Mobile) osiągnął zawrotny udział rzędu 0,15%.

Krzysztof Sulikowski
2 stycznia 2018, 19:42
860
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
2 stycznia 2018, 19:42
860
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.