Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Edge nadal liderem testów energooszczędności

Edge nadal liderem testów energooszczędności

Microsoft twierdzi, że Edge to najbardziej oszczędna dla baterii przeglądarka, a swoją tezę poprał swego czasu "testem" wydajności, który jednak spotkał się ze sporą krytyką i zarzutami o brak rzetelności. Nowy, 2018 rok, Microsoft przywitał publikując krótki filmik z podsumowaniem nowego testu, który pokazuje, że Edge wciąż ma dominować nad konkurencyjnymi przeglądarkami, a aktualizacja Fall Creators Update przewagę tę znacznie powiększyła.

Microsoft Edge - Test pracy na baterii FCU

Test przebiegał analogicznie do poprzedniego - na 3 identycznych komputerach Surface Book, odtwarzano strumieniowane video aż do wyczerpania baterii urządzenia. Poza Edge testowano przeglądarki Chrome oraz Mozilla Firefox. Tym razem nie testowano przeglądarki Opera. Wyniki przedstawiają się następująco:

  • Microsoft Edge - 16 godzin 8 minut i 33 sekund
  • Mozilla Firefox - 9 godzin 52 minuty i 22 sekund
  • Google Chrome - 13 godzin 31 minut i 57 sekund

Jak widać, Edge zostawia konkurencję daleko w tyle i na testowanych urządzeniach zapewnił od ponad 1,5 do 6 godzin więcej czasu pracy na baterii. To przewaga o 63% w przypadku Firefoksa i o 19% w przypadku Chrome. Niestety podobnie jak poprzednio, trzeba traktować te testy raczej jako narzędzie marketingowe niż realny wyznacznik osiągów przeglądarki. Microsoft nie udostępnił żadnej dokumentacji przedstawiającej metodologię, nie wiadomo więc nic o warunkach przeprowadzania testów. Nie wiemy jakie było źródło streamingu, jaka była rozdzielczość wideo, prędkość łącza, ani nawet jakie były wersje testowanych przeglądarek. Wszystkie te elementy mają krytyczne znaczenie dla wydajności pracy na baterii. Poprzednie testy zweryfikował znany youtuber Linus Tech Tips i wykazał, że rzeczywistość wcale nie jest tak różowa jak Microsoft twierdzi, choć w istocie Edge mimo wszystko nie ma się czego wstydzić.

Powyższe wideo jest kolejny elementem zakrojonej na szeroką skalę kampanii marketingowej, mającej promować Edge na zdominowanym przez Chrome i Firefox rynku przeglądarek. W dobie powszechnego i bardzo szybkiego dostępu do Sieci, w zasadzie jedyną rzeczą, o którą muszą się wciąż martwić użytkownicy, to czas pracy bez zasilania. Nerwowe zerkanie na status baterii, czy to w komputerze czy w smartfonie, gdy szukamy najbliższego wolnego kontaktu w miejscu publicznym, to stały element życia jaki przyniosły nam nowe technologie. Właśnie w tym aspekcie Edge chce zawalczyć o 1 miejsce na podium. Testy takie jak powyższy, to próba podkreślenia wyjątkowości przeglądarki Microsoftu. Już niedługo, postaramy się zweryfikować te rewelacje i również przeprowadzimy testy przeglądarek, mające w rzetelny sposób wyłonić prawdziwego lidera. Po wyniki tych kompleksowych testów wydajności zapraszamy na CentrumXP już wkrótce.

Wojciech Błachno
2 stycznia 2018, 09:31
675
Odsłony
Wojciech Błachno
2 stycznia 2018, 09:31
675
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.