Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Nvidia kończy wsparcie dla 32-bitowego Window...

Nvidia kończy wsparcie dla 32-bitowego Windowsa

Systemy 64-bitowe praktycznie zdominowały rynek PC, co widać szczególnie wśród graczy. Jeszcze przed chińską inwazją PUBG na platformie Steam udział Windows 7, 8 i 10 w wersjach 32-bitowych wynosił ok. 5%. Dziś nie przekracza on 2%. Nvidia trend ten oczywiście dostrzegła i postanowiła zakończyć wsparcie dla tej kurczącej się społeczności. Udostępnione ostatnio sterowniki GeForce 388.71 WHQL mogą być ostatnimi, które zainstalują posiadacze systemów w wersji 32-bit.

NVIDIA

"Po wydaniu 390 Nvidia nie będzie już udostępniać sterowników dla 32-bitowych systemów operacyjnych dla jakiejkolwiek architektury GPU. Wypuszczane w przyszłości wersje sterowników nie będą działać ani instalować się na systemach 32-bitowych. Rozszerzenia sterowników, optymalizacje sterowników i funkcje dla systemu w wersjach sterowników powyżej Release 390 nie będą zawarte w Release 390 lub wcześniejszych wersjach" - głosi komunikat firmy. Wygaszenie wsparcia dotyczy nie tylko Windows 7, 8/8.1 i 10, ale i systemów z rodziny Linux i FreeBSD.

Według ostatniego raportu Steam z listopada systemy 32-bitowe mają odpowiednio 1,41%, 0,29%, 0,22% i 0,06% udziałów, które poza tym stale maleją. Chociaż wśród graczy nie ma praktycznie racjonalnego powodu, by przy tych wersjach pozostawać, niektórzy użytkownicy na architekturę 64-bitową przesiąść się nie mogą. Problemy wiążą się najczęściej z przestarzałym oprogramowaniem, wliczając w to programy 16-bitowe, które nie są wspierane przez 64-bitowy OS. Z pomocą może jednak przyjść wirtualizacja.

Utrzymywanie systemu 32-bitowego dla starszego oprogramowania i potrzeba aktualizowania sterowników nowoczesnych kart graficznych niespecjalnie idą w parze, dlatego zapewne wygaszenie wsparcia nie dotknie zbyt wielu użytkowników. Aktualizacje skrojone są głównie pod gry, których uruchamianie w 32 bitach i tak nie miałoby większego sensu, dlatego decyzja Nvidii wydaje się całkowicie uzasadniona.

Krzysztof Sulikowski
27 grudnia 2017, 18:07
692
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
27 grudnia 2017, 18:07
692
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.