Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Always Connected PC od Lenovo pojawił się w b...

Always Connected PC od Lenovo pojawił się w benchmarkach

Na początku miesiąca, podczas Qualcomm Snapdragon Technology Summit padły zapowiedzi pierwszych urządzeń z segmentu Always Connected PC - HP Envy x2 i ASUS NovaGo, a wkrótce później pojawiły się nieoficjalne informacje o planach zaistnienia w tej kategorii Samsunga i Xiaomi. Do tej czwórki dołączy kolejny wielki gracz i bynajmniej nie jako piąte koło u wozu.

Lenovo w roli partnera sprzętowego Windows 10 na ARM został przez Microsoft i Qualcomm ledwie napomknięty. Jego urządzenie - w odróżnieniu od Samsuna i Xiaomi - jest już jednak całkiem realne. Dowód na jego istnienie pojawił się w serwisie Geekbench, gdzie dnia 13 grudnia tego roku testowano urządzenie o nazwie Lenovo CB-01, występujące w wariantach 4 GB i 8 GB. Ten pierwszy w teście wydajności na wielu rdzeniach zdobył 4148 punktów, czyli o blisko 1000 więcej, niż model od ASUS. Wyniki sugerują, że urządzenie będzie działać jeszcze pod kontrolą Qualcomm Snapdragona 835, a nie jego następcy o numerze 845.

Always Connected PC - Lenovo

Na urządzeniu uruchomiono Windows 10 Pro (32-bit). Always Connected PCs poprzez emulację architektury x86 umożliwiają normalna pracę 32-bitowego Windows 10 i dają możliwość uruchamiania klasycznych aplikacji Win32. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami, a mianowicie z brakiem wsparcia dla programów 64-bitowych, a więc np. dla większości gier AAA, czy oprogramowania korzystającego ze sterowników trybu jądra, jak niektóre antywirusy. Rzecznik Microsoft potwierdził jednak prowadzenie prac nad ARM64 SDK, o którym więcej dowiedzieć się mamy niebawem. Tymczasem w wersji 32-bitowej można swobodnie korzystać z wielu topowych narzędzi, takich jak Adobe Photoshop czy Office 365. Wróćmy jednak do urządzenia Lenovo.

Always Connected PC - Lenovo

Z jednej strony wyniki osiągnięte przez CB-01 nie robią specjalnego wrażenia, bowiem niejeden telefon z tym samym SoC (no, prawie tym samym) potrafi wyciągnąć więcej. Z drugiej strony to wcale nie problem. Oferta partnerów Always Connected PC będzie dość zróżnicowana pod względem mocy i cen, a nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte. W drugiej połowie 2018 r. na scenę wkroczy Snapdragon 845, który - jak obiecują producenci - będziej dużo lepiej przystosowany do formatu PC.

Krzysztof Sulikowski
18 grudnia 2017, 00:35
836
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
18 grudnia 2017, 00:35
836
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.