Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Testujemy nową wersję Skype dla Windows 10

Testujemy nową wersję Skype dla Windows 10

W dniu wczorajszym Microsoft udostępnił nową wersję Skype dla Windows 10 oznaczoną numerem 12.10.572.0. Zajęliśmy się wtedy pokrótce najważniejszymi nowościami, takimi jak pokryty akrylem panel utrzymany w nowej estetyce Fluent Design System, funkcje Galerii i Panelu powiadomień, oraz usprawniona wyszukiwarka. Postanowiliśmy rozwinąć nieco te tematy, prezentując czytelnikom CentrumXP nowy wygląd komunikatora oraz wspomniane funkcjonalności.

Zacznijmy od tego, co najbardziej rzuca się w oczy, czyli akrylu. Jest to rodzaj "materiału" dominującego w interfejsie Fluent, o czym mogli się już doskonale przekonać użytkownicy Fall Creators Update i Redstone 4. Akryl wypełnia coraz więcej przestrzeni w Windows 10 i jego aplikacjach, tworząc charakterystyczny efekt półprzezroczystości, nieco na wzór Aero Glass, który w ładny sposób przykrywa to, co znajduje się na dalszym planie względem okna aplikacji. Fluent pozwala nam też często czuć się pewniej - wokół wskaźnika myszy tworzy się delikatna poświata, a kliknięciom towarzyszy efekt rozchodzącego się rozbłysku, dzięki czemu łatwiej zrozumieć, co się dzieje, zwłaszcza gdy nie jesteśmy dobrze zaznajomieni z aplikacją.

Skype dla Windows 10 - Fluent Design

Skype przysposobił sobie również funkcję Galerii, znaną choćby z Facebooka. To wygodny sposób, by szybko odnaleźć multimedia (np. zdjęcia), pliki i linki wysłane w danej konwersacji. Zamiast wertować całą historię czy korzystać z wyszukiwarki, możemy przewinąć listę samych tylko multimediów, co przypomina korzystanie z rolki aparatu. Panel ten otwieramy klikając przycisk Galeria znajdujący się pod nazwą kontaktu w oknie rozmowy.

Skype dla Windows 10 - Galeria

Kolejną funkcją są @wzmianki, które de facto pojawiły się w już wersji 12.8.487.0 z listopada. Wzmianki pozwalają oznaczać osoby w oknie konwersacji grupowej - wprowadzamy symbol @ i wpisujemy nazwę użytkownika, by następnie zatwierdzić osobę z wyświetlonej listy podpowiedzi. W ten sposób zostanie ona oznaczona (czytaj: wspomniana) i otrzyma o tym powiadomienie. Przykłady wzmiankowania możecie zobaczyć na zrzutach ekranu poniżej.

Jako że jesteśmy przy wzmiankach, czas na nowość w tej wersji Skype dla Windows 10 - Panel powiadomień. Gdy zostaliśmy oznaczeni w którejś z rozmów, otrzymaliśmy odpowiedź lub ktoś nas zacytował, otrzymujemy powiadomienie. Ich licznik znajduje się w panelu po lewej, na samej górze, przy ikonie dzwonka. Kliknięcie tej ikonki wywołuje Panel powiadomień, który - podobnie jak Centrum akcji w Windows 10 czy lista powiadomień na Facebooku - gromadzi dotyczące nas powiadomienia. Kliknięcie któregoś z nich natychmiast przenosi nas do konkretnej wiadomości w konkretnym oknie czatu.

Skype dla Windows 10 - Galeria

Aktualizacja 12.10.572.0 powinna się zainstalować automatycznie, dlatego najprawdopodobniej gdy otworzycie Skype dołączony do Windows 10, wszystkie te zmiany zobaczycie na własne oczy. Pozostaje jeszcze ocena tych rozwiązań. Czy Skype idzie w dobrą stronę, przejmując niektóre trendy od wiodących komunikatorów? Naszym zdaniem nowe funkcje są rzeczywiście przydatne i mogą usprawnić poruszanie się w aplikacji. Dobrze, gdyby Microsoft zachował tu umiar i nie ulegał wszystkim trendom, tak by Skype mógł nadal wyróżniać się własnym charakterem.

Krzysztof Sulikowski
12 grudnia 2017, 22:04
887
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
12 grudnia 2017, 22:04
887
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.