Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Edge z poprawioną płynnością przewi...

Microsoft Edge z poprawioną płynnością przewijania

Większość stron internetowych nie mieści się na ekranie, dlatego ważne jest, by przeglądarka zapewniała płynne przewijanie. W niektórych wersjach przeglądarek zdarza się jednak, że nawet na potężnych komputerach strony podczas przewijania zacinają się lub przeskakują. Ten nieprzyjemny efekt zwie się Scroll Jank i w najnowszej aktualizacji Edge został pokonany.

Aktualizacja doświadczenia przewijania ma nadejść w najbliższej kompilacji Insider Preview, która zawierać ma także aktualizacje dla silnika EdgeHTML 17. Występujące do tej pory przycinki Microsoft wiąże przede wszystkim z obsługą gestów na precyzyjnych touchpadach (PTP), która mogła zakłócać płynność przewijania. Nowa optymalizacja zachowania scrollingu doczekała się implementacji w ramach PTP Pointer Events. Microsoft Edge wykorzystuje gesty PTP m.in. do nawigacji Wstecz/Dalej i przewijania zawartości, ale jako że sygnały wejścia PTP są przez Windows 10 przetwarzane inaczej, możliwym stało się dopracowanie ich obsługi, "by doświadczenie przewijania wiązało się u użytkowników z poczuciem takiej naturalności, jaka towarzyszy doświadczeniom z ekranami dotykowymi".

Surface Precision Mouse

EdgeHTML 17 - jak wspomina Microsoft - wprowadza ponadto dodatkową optymalizację dla gestów wykonywanych na precyzyjnych płytkach dotykowych, takich jak przerzucanie zawartości dwoma palcami, przybliżanie/oddalanie i obracanie. Warto tu zaznaczyć, że obsługa zdarzeń w PTP Pointer Events różni się od tej zorientowanej np. na pokrętło myszy. Microsoft podaje też przykład kodu, który modyfikuje sposób interakcji za pomocą pokrętła myszy i dotyku. Przeglądarka musi wówczas wyłączyć swoją domyślną optymalizację dla pokrętła, co wpływa negatywnie na doświadczenie użytkownika i może doprowadzić do wspomnianego Scroll Jank.

Płynność przewijania w nowej aktualizacji przeglądarki Windows Insiderzy będą mogli sprawdzić na dowolnej stronie wspierającej Pointer Events dla gestów dotykowych, a więc np. na Bing Maps czy Google Maps, oraz na dowolnym urządzeniu wyposażonym w Precision Touchpad. EdgeHTML 17 będzie dostępny publicznie wraz z najbliższą dużą aktualizacją Windows 10, czyli Redstone 4 przewidzianym na wiosnę przyszłego roku.

Krzysztof Sulikowski
8 grudnia 2017, 19:18
1 121
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
8 grudnia 2017, 19:18
1 121
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.