Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

W amerykańskich szkołach dominuje Chrome OS. ...

W amerykańskich szkołach dominuje Chrome OS. Wszędzie indziej - Windows

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez FutureSource Consulting, szkoły z sektora K-12 (podstawowe i ponadpodstawowe) w Ameryce i na świecie inwestują w dość zróżnicowane systemy dla swoich podopiecznych. Podczas gdy w USA coraz większą popularność zdobywają niedrogie Chromebooki, poza jego granicami to samo można powiedzieć o Windows. Jak dokładnie wygląda sytuacja "mobilnych PC" w szkołach? O tym poniżej.

Zacząć należy od tego, że amerykańskie szkoły chętniej inwestują w sprzęt komputerowy klasy "mobilnej", a więc obejmujący notebooki, chromebooki i tablety (z pominięciem tradycyjnych desktopów). W Stanach wybór pada najczęściej na Chromebooki, które w minionym kwartale stanowiły 59,8% wszystkich zamówień. Ich popularność rośnie, jednak nie w tak szybkim tempie, jak popularność Windows na świecie. Chrome OS w Ameryce w zeszłym roku znajdował się na 57,7% zamówionych przez szkoły mobilnych PC, a w pierwszym kwartale tego roku wynik spadł do 55,2%, ustępując nieco urządzeniom z Windows, który w tym samym okresie okupował drugą pozycję z udziałem na poziomie mniej więcej 22%. Warto też zauważyć, że trzecią siłę w amerykańskich szkołach stanowią systemy Apple'a - macOS i iOS.

Mobilne komputery w szkołach - FutureSource Consulting

Poza granicami USA sytuacja różni się diametralnie. Najwięcej szkolnych zamówień (mowa oczywiście o zamówieniach instytucjonalnych) to notebooki bądź tablety z Windows, stanowiące w ostatnim kwartale 66,5%. Nawet mimo tak przytłaczających liczb na świecie dochodzą do głosu także mniej popularne, a summa summarum tańsze rozwiązania, takie jak Linux (3,7%) i jego dystrybucja - Android (14,4%), traktowana jako osobna platforma. Chromebooki stanowiły tu w ostatnim kwartale 7,7% zamówień, co jest pewnym skokiem z 5,8% w roku 2016. Nieco słabiej wypada iOS (6,1%), z kolei macOS ma znaczenie praktycznie marginalne, wypadając słabiej od Linuksa.

Do ostatnich danych odniósł się też Microsoft, chwaląc się tym, że w amerykańskich szkołach K-12 w ostatnim roku urządzenia z Windows poniżej 300 dolarów zaliczyły wzrost sprzedaży rzędu 4,3%, a te powyżej 300 dolarów - o 8,2%. Firma konkuruje na rynku edukacyjnym z takimi choćby propozycjami, jak Lenovo N22 (149 dolarów) czy HP Stream 11 (199 dolarów).

Krzysztof Sulikowski
7 grudnia 2017, 02:47
976
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
7 grudnia 2017, 02:47
976
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.