Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Karty w aplikacjach już oficjalnie. Microsoft...

Karty w aplikacjach już oficjalnie. Microsoft zapowiada Windows Sets

Kilka dni temu do sieci trafiły nieoficjalne informacje, które sugerowały, że karty dostępne będą nie tylko w przeglądarce, ale trafią do aplikacji UWP. Już wówczas mówiło się, że funkcja ta nosi nazwę Sets i pozwala na organizowanie okien aplikacji w sposób znany do tej pory najbardziej z przeglądarek internetowych. Pogłoski okazały się sprawdzone, a Microsoft oficjalnie zademonstrował działanie funkcji Windows Sets. Czy to największa zmiana w interfejsie Windows od czasów Windows 95?

Zakładki aplikacji

Jak wynika z prezentacji, gdy pracujemy z oknem aplikacji (np. Microsoft Word) i chcemy skopiować zawartość do innej aplikacji, nie musimy szukać jej w menu Start. Wystarczy kliknąć ikonę +, czyli nowej karty, a otworzą się w niej proponowane aplikacje. Nowa karta działa niejako na zasadzie launchera i zapewnia dostęp do programów, które można uruchomić w tym samym oknie, tyle że na osobnej karcie. Na kartach można też oczywiście uruchamiać strony internetowe, podobnie jak w Edge. Po kolejnym uruchomieniu karty można przywrócić. Na poniższym przykładzie widzimy, że otworzenie pliku znajdującego się w OneDrive sprawia, że Windows pamięta pozostałe karty, otwarte w powiązaniu z tym plikiem, stąd też proponuje ich przywrócenie.

Windows Sets to funkcja przewidziana dla Windows 10 Redstone 4, czyli aktualizacji, która ukazać się ma w marcu 2018 r. Wpasowuje się ona w model "płynnej" pracy na wielu urządzeniach, czyli możliwości kontynuowania pracy w miejscu, w którym ją skończyliśmy, oraz błyskawicznego przesyłania zawartości między urządzeniami i aplikacjami. Karty mogą uprościć naszą pracę, podobnie jak dokonały tego w przeglądarkach internetowych. Rozwiązanie prawdopodobnie nie będzie obligatoryjne, więc nadal będzie można korzystać z osobnych okien.

Czy nowy trend zyska przychylność użytkowników? Czy stanie się najczęściej wybieranym modelem pracy? Prawdopodobnie okaże się to dopiero w przyszłym roku, gdy Redstone 4 na dobre zadomowi się na komputerach użytkowników Dziesiątki. Tymczasem pozostaje liczyć na opinie Insiderów.

Krzysztof Sulikowski
28 listopada 2017, 19:12
1 354
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
28 listopada 2017, 19:12
1 354
OdsłonyKomentarze

Wygląda bardzo użytecznie. Często pracuje z tekstem i nie mogę się doczekać. Boję się tylko, że będą opóźniać premierę tej funkcji.
novos, 28 listopada 2017, 20:04

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.