Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft demonstruje działanie funkcji Near ...

Microsoft demonstruje działanie funkcji Near Share

W ostatnich kompilacjach rozwojowych Windows 10 Redstone 4 pojawiły się nowości związane z łącznością Bluetooth, takie jak szybkie parowanie urządzeń i Near Share. Pierwsza umożliwia włączenie "nasłuchiwania" Bluetooth na komputerze i łączenie się z urządzeniami znajdującymi się w pobliżu, a druga pozwala przesyłać bezprzewodowo pliki i adresy URL do komputerów znajdujących się w pobliżu. Teraz możemy w końcu zobaczyć ją w akcji.

Near Share to funkcja idealna, gdy przykładowo jesteśmy na spotkaniu z szefem i chcemy szybko wysłać mu prezentację otwartą akurat na naszym ekranie albo siedzimy na kanapie z przyjacielem i chcemy przesłać na jego laptopa zrzut ekranu z gry. Nie musimy w tym celu korzystać z Internetu (by np. wysłać plik przez Skype, Facebooka czy e-mail). Wystarczy, że obaj włączymy Near Share i możemy dzielić się zawartością bezpośrednio. Tu jednak zaczynają się schody, przynajmniej na dzień dzisiejszy. Oprócz włączenia funkcji oba urządzenia muszą posiadać łączność Bluetooth i system operacyjny Windows 10 w kompilacji 17035 lub wyższej. Jako że mowa o kompilacji przedpremierowej, raczej trudno liczyć, że nasz szef czy znajomy będzie z takiej wersji korzystał, dlatego na razie nie ma zbyt wielu okazji, by Near Share przetestować. Na szczęście możemy zobaczyć działanie funkcji na prezentacji opublikowanej przez Microsoft:

Jak widać, funkcja jest banalnie prosta w obsłudze. Gdy jesteśmy w aplikacji, której zawartość chcemy udostępnić (np. grafika w Zdjęciach, witryna w Microsoft Edge czy nawet zwykły plik w Eksploratorze plików), klikamy przycisk Udostępnij. Jeśli Near Share jest włączony, w menu udostępniania zobaczymy urządzenia Bluetooth znajdujące się w pobliżu. Klikamy urządzenie odbiorcy, a ten otrzymuje powiadomienie o nadchodzącym pliku. Ma on dwie opcje do wyboru - otwarcie lub odrzucenie. Po kliknięciu tej pierwszej plik się otwiera - w tym przypadku jest to strona internetowa. Kliknięcie drugiej opcji plik oczywiście blokuje.

Near Share działa obecnie tylko w Windows 10 na PC, ale niewykluczone, że Microsoft rozszerzy jego dostępność na inne kategorie urządzeń, takie jak smartfony z Windows 10 Mobile, HoloLens czy Xbox.

Krzysztof Sulikowski
28 listopada 2017, 05:17
983
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
28 listopada 2017, 05:17
983
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.