Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Monachium - władze miasta postawiły na Window...

Monachium - władze miasta postawiły na Windows 10

Systemy open source mają swoje zalety, które są doceniane przez wielu użytkowników na całym świecie. Z systemu Linux korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również firmy i urzędy. Przykładem tego ostatniego niech będzie Monachium, gdzie od ponad 10 lat urzędy pracują na systemach otwartoźródłowych. Miasto to było pionierem, jeśli chodzi o wdrażanie w administracji publicznej rozwiązań typu open source. W 2003 roku rada miasta postanowiła wdrożyć do swojej administracji specjalnie przygotowaną dystrybucję linuxa – LiMux. Patrząc z perspektywy czasu, mimo zalet i szczytnej idei rozwiązanie to sprawia urzędnikom wiele problemów. Jednym z nich jest konieczność pracy z dwoma systemami jednocześnie, ponieważ wiele technicznych aspektów wciąż wymagała korzystania z systemu Windows. Podwójne bootowanie komplikuje pracę i jest bardzo nieekonomiczne, a wielu pracowników raportowało problemy i sugerowało zmianę. Zresztą sam system Windows jest o wiele bardziej przyjazny dla przeciętnego użytkownika. Linux sprawiał problemy, komplikując dodatkowo codzienną pracę urzędników.

Monachium - Microsoft

W lutym tego roku na łamach CentrumXP można było przeczytać o wstępnych planach, przynajmniej częściowego, porzucenia systemu Linux i powrotu do systemu Windows. Władze deklarowały, że dadzą pracownikom możliwość wyboru. Podnoszono też głos sugerujący, że powrót do Windowsa jest podyktowany osobistymi sympatiami burmistrza i że ma to związek z obecnością w mieście, otwartej w 2016 roku, centrali Microsoftu. Rada miasta zagłosowała właśnie za podjęciem proponowanych zmian, porzuceniem systemu Linux, a tym samym przejściem na oprogramowanie Microsoftu. Ma to usprawnić pracę urzędów i zmniejszyć koszty ich pracy. Głosując za, rada uwzględniła głosy sześciu tysięcy urzędników pragnących takiej zmiany.

Jednocześnie z przenosinami ponad około 29 tyś. komputerów na system Windows, w ramach testów wprowadzone będzie 6 tyś. pakietów Office 2016, które będą działać na maszynach wirtualnych. Pod koniec 2018 roku wyniki testów zostaną przeanalizowane w celu podjęcia decyzji o porzuceniu wykorzystywanego do tej pory pakietu LibreOffice. Cały proces migracji na oprogramowanie Microsoftu ma kosztować 50 milionów euro, a zakończyć się ma na przełomie 2022-23 roku. Jest to kosztowna, acz konieczna i jak widać, również pożądana zmiana.

Wojciech Błachno
27 listopada 2017, 15:00
899
Odsłony
Wojciech Błachno
27 listopada 2017, 15:00
899
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.