Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Surface Pen w interakcji ze smartfonami Lumia...

Surface Pen w interakcji ze smartfonami Lumia. Jak do tego (nie) doszło?

O ile ciekawszym smartfonem byłaby Lumia 950XL, gdyby można ją było obsługiwać za pomocą pióra dotykowego? Tego niestety nie sprawdzimy już w praktyce, ale możemy zobaczyć wyciekłe niedawno wideo, prezentujące prototyp takiej interakcji.

Lumia 950 zwieńczyła linię mobilnych urządzeń Microsoftu (a dawniej Nokii) w wielkim stylu, będąc w chwili wydania jednym z najmocniejszych smartfonów na rynku. Dopiero niedawno okazało się, że twórcy eksperymentowali z funkcją Active Sides, dzięki której telefon rozpoznawał, że jest trzymany. W planach był też Smart Cover i wsparcie dla pióra. Plany spaliły na panwece i ostatecznie nawet najbardziej wyrafinowane Lumie były tylko *zwykłymi* smartfonami. Do tej pory o większości z tych rewelacji mogliśmy co najwyżej poczytać, tymczasem do sieci trafiło wideo, prezentujące obsługę prototypu Lumii 950XL przy pomocy pióra Surface Pen - tego samego, które powstało dla Surface Pro 4.

Jak nietrudno zauważyć, implementacja pozostawia wiele do życzenia. Widoczny na filmie prototyp najwyraźniej znajduje się we wczesnej fazie rozwoju i daleki jest od wysokiej precyzji i niskiej latencji, które charakteryzują ekrany dotykowe w tabletach Surface. Z drugiej strony istnieje pewne wsparcie dla dotyku wielopunktowego i wymazywania, a źródła potwierdziły, że jest to ta sama technologia N-trig, której używa się w Surface. Niestety, prototyp został pogrzebany i Lumię 950/950XL rozwijano już bez wsparcia dla rysika.

Duży ekran ostatniego (do tej pory) smartfona Microsoftu mógł sprawdzić się jako mobilny szkicownik lub notes. W rzeczywistości jednak Lumia 950/950XL została wydana niedługo po premierze Windows 10, czyli jeszcze przed szałem na cyfrowy tusz, który zyskał potężne wsparcie w funkcjach Windows Ink zapoczątkowanych dopiero wiele miesięcy później w aktualizacji Anniversary Update.

Krzysztof Sulikowski
24 listopada 2017, 02:47
1 001
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 listopada 2017, 02:47
1 001
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.