Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Azure będzie napędzał kolejną platformę dla s...

Azure będzie napędzał kolejną platformę dla samochodów połączonych z Internetem

Connected vehicles to kategoria, która nie doczekała się jeszcze zgrabnego polskiego odpowiednika i najprościej nazwać ją pojazdami połączonymi (z Internetem). W przeciwieństwie do samochodów autonomicznych, te połączone nie muszą przejmować funkcji kierowcy. Chodzi raczej o wspomaganie go inteligentnymi usługami. Te rozwijają się w dwóch kierunkach - lokalnym, z wykorzystaniem własnej mocy obliczeniowej, i chmurowym, gdzie wymagane jest szybkie połączenie z Internetem. Microsoft działa aktywnie na wszystkich tych polach, ale dziś mowa będzie o perspektywie chmurowej.

Indyjskie przedsiębiorstwo Ola, zajmujące się współdzieleniem przejazdów, tworzy teraz nową platformę dla pojazdów połączonych z możliwością wykorzystania przez ich producentów. Za warstwę obliczeniową odpowiadać będzie Microsoft Cloud. W ramach umowy Microsoft Azure będzie napędzać Ola Play, istniejącą platformę samochodową firmy. Ola Play wykorzysta usługi AI i IoT Microsoftu, by rozszerzyć zakres doświadczeń kierowcy poprzez telematykę i wskazówki nawigacyjne. Poprawione mają też zostać doświadczenia pasażerów. W ich przypadku usługi Microsoftu odpowiadać mają za infotainment i produktywność. Przykładowo, pasażerowie zyskają dostęp do Office 365 i Skype dla Firm.

Ola uważa, że nowa platforma wpłynie pozytywnie na doświadczenia kierowcy i pasażerów dzięki diagnostyce pojazdu, sprawnej produktywności w czasie jazdy (oczywiście jako pasażer), zaawansowanej nawigacji i prognozowaniu. "Dzisiejszy samochód szybko staje się wszechstronnym urządzeniem komputerowym. Wraz z Ola jesteśmy skoncentrowani na dostarczeniu inteligentniejszych, połączonych i produktywnych doświadczeń dla naszych klientów" - powiedział CEO Microsoft, Satya Nadella - "Połączenie Microsoft Azure, Office 365 i naszej platformy AI z Ola Play wprowadzi do ekosystemu motoryzacyjnego nowe doświadczenia klienta i możliwości biznesowe".

O tym, że oblicze czterech kółek zmienia się na naszych oczach, przekonany jest też Bhavish Aggarwal, CEO i współzałożyciel Ola: "Globalny przemysł motoryzacyjny doświadcza sejsmicznego zwrotu, jako że definicja samochodu zmienia się od napędzanego benzyną pojazdu do napakowanych technologią, połączonych urządzeń". Ola Play połączona z usługami chmurowymi Microsoftu stawia pierwsze kroki w Indiach, jednak z myślą o globalnej ekspansji. Obie firmy planują dalsze aktualizacje systemu, które wprowadzą podwyższone funkcje bezpieczeństwa i zaawansowane funkcje asystujące dla kierowców.

Krzysztof Sulikowski
8 listopada 2017, 00:56
728
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
8 listopada 2017, 00:56
728
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.