Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Wsparcie dla myszy i klawiatury w Xbox One mo...

Wsparcie dla myszy i klawiatury w Xbox One może pojawić się lada chwila

Już od pewnego czasu można zauważyć dosyć nietypową ewolucję Xbox One. Coraz jaśniejszym staje się to, że Microsoft planuje przekształcić swoją konsolę w swego rodzaju połączenie maszyny do gier z klasycznym komputerem. Wskazują na to rozmaite czynniki, jeden jednak wybija się zdecydowanie najmocniej, łamiąc przy okazuj koncepcję klasycznej konsoli - mowa tu oczywiście o coraz częściej wspominanym natywnym wsparciu dla obsługi mysz i klawiatury. O ile testy tego rozwiązania w Minecraft wypadły pozytywnie, o tyle w przypadku innych produkcji do czynienia możemy mieć z dalekosiężnymi skutkami…

Mysz dodana do listy urządzeń

Zacząć należy w zasadzie od określenia celu wprowadzenia obsługi dodatkowych urządzeń peryferyjnych. W założeniu, w systemie miałoby tu ułatwić nawigację podczas przeglądania w sieci, zaś w samych grach usprawnić obsługę złożonych ekranów interfejsu im podobnych. Jest to całkiem logiczne, bowiem nawigacja za pomocą gamepada bywa męcząca – zamiast pojedynczego ruchu myszy i 1 kliknięcia należy żmudnie wprowadzić sekwencje przyciskami kierunkowymi. Niestety, sprawa w przypadku gier rywalizacyjnych nie wygląda już tak kolorowo, bowiem powszechnie wiadomo, że myszka i klawiatura są o niebo bardziej precyzyjne – w efekcie używanie ich przez wielu postrzegane jest jako forma oszustwa. Sama sprawa nie jest w zasadzie nowa, bowiem istniały specjalnie przystosowane do działania z konsolami peryferia tego typu, jednakże emulowały one po prostu zachowanie gamepada. To rzecz jasna nie było tak skuteczne, jak natywne wsparcie. Tak więc temat ten wciąż jest żywy i budzi kontrowersję, niebawem natomiast najprawdopodobniej nastąpi jego znaczna eskalacja – w Sieci pojawiły się informacje, donoszące iż wielokrotnie wspominana przez pracowników Microsoftu natywna obsługa mysz i klawiatur może pojawić się już w najbliższej kompilacji, przygotowanej oczywiście dla członków Xbox Insider Program.

Nie sposób określić jasno, jaki wpływ na końcowy efekt będą miały opinie testerów. Może się nawet okazać, że z powodu fali krytyki omawiana funkcja stanie się dostępna jedynie w obszarze menu. Przy okazji należy pamiętać, że to twórcy gry mają stanąć przed dylematem, czy umożliwić w nich korzystanie z myszy i klawiatury – w tytułach pokroju Halo Wars 2 zdecydowanie będzie to wygodne, jednakże czy tak właśnie ma wyglądać przyszłość konsol..?

Amadeusz Labuda
20 października 2017, 11:06
919
Odsłony
Amadeusz Labuda
20 października 2017, 11:06
919
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.