Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Kolejne zarzuty dotyczące naruszeń prywatnośc...

Kolejne zarzuty dotyczące naruszeń prywatności w Windows 10

Już od momentu swojej premiery Windows 10 borykał się z szeroką gamą zarzutów, zaś większość z nich skupiała się na zbieraniu przez niego danych użytkowników oraz ogólnie pojętej telemetrii którą zastosował w nim Microsoft. Oczywiście nie wpłynęło to pozytywnie na odbiór systemu, w skutek czego z biegiem czasu zaobserwować można było coraz to dalsze zmiany w tej materii. Spory wkład w to miały rozmaite organizacje zarówno rządowe jak i pozarządowe, rozsiane po całym globie – doskonałym przykładem może być tu chociażby francuski CNIL. Wygląda na to, że nagonka w kwestii danych telemetrycznych zbieranych przez giganta z Redmond nadal trwa, bowiem za sprawę wziął się teraz duński urząd ochrony danych, Autoriteit Persoonsgegevens (AP).

Logo Autoriteit Persoonsgegevens w jego siedzibie

Duńczycy zarzucają Microsoftowi nadużycia na kilku płaszczyznach dotyczących telemetrii. Wśród zarzutów pojawia się między innymi stwierdzenie, że gigant nie informuje użytkowników dostatecznie jasno, do czego wykorzystywane będą ściśle określone dane. Dodatkowo, według AP w systemie Windows 10 brakuje szczegółowych informacji na temat danych przetwarzanych przez poszczególne aplikacje. Jeden z przedstawicieli urzędu posunął się nawet do stwierdzenia, że system ten śledzi wszystkie nasze działania, umożliwiając Microsoftowi stworzenie naszego dokładnego profilu. Mało tego, według AP produkt Microsoftu nie respektuje istniejących wcześniej ustawień prywatności w przypadku użytkowników którzy zaktualizowali go do wersji Creators Update.

Nie jest to pierwszy i zapewne nie ostatni przypadek ostrej krytyki zarządzania danymi telemetrycznymi w Windows 10. Nie zmienia to faktu, że gigant z Redmond od momentu wprowadzenia na synek swojego najnowszego systemu operacyjnego zdradza coraz więcej szczegółów dotyczących działania tego typu mechanizmów. Warto również zaznaczyć, że w ostatniej wielkiej aktualizacji, Creators Update, pojawił się całkowicie nowy panel wyboru ustawień prywatności – całkiem możliwe, że w związku z zarzutami organizacji takich jak AP zostanie on w najbliższej przyszłości zmodyfikowany, by Microsoft bez problemu mógł wybronić się ze stawianych mu zarzutów.

Amadeusz Labuda
16 października 2017, 09:07
1 414
Odsłony
Amadeusz Labuda
16 października 2017, 09:07
1 414
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.