Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Cena Windows 10 Pro for Workstation zależna b...

Cena Windows 10 Pro for Workstation zależna będzie od ilości rdzeni CPU

Już za kilka dni światło dzienne ujrzy finalna, stabilna wersja Fall Creators Update. Nie jest to jednak jedyna dobra wiadomość, bowiem w okolicach jej premiery pojawią się na rynku również całkowicie nowe rozwiązania Microsoftu, a nawet nowa wersja systemu operacyjnego – Windows 10 Pro for Workstation. Jak donosi znana publicystka techniczna, Mary Jo Foley, w przypadku tego konkretnego Windowsa cena zależna będzie od liczby rdzeni na docelowej maszynie. Mało tego, z jej doniesień wynika również, że niebawem proces downgrade z Windows 10 do Windows 7/8.1 znacząco podrożeje.

Windows 10 Pro for Workstations

System operacyjny Windows 10 Pro for Workstation dedykowany jest z samego założenia przede wszystkim najpotężniejszym maszynom, zarówno tym służącym do przeprowadzenia analizy w czasie rzeczywistym jak i przeznaczonym do renderowania filmów. Dziwi więc fakt, że cena licencji dla jednego urządzenia uzależniona będzie od ilości wykorzystywanych przez nie rdzeni procesora – za system dla maszyny mającej ich 4 lub mniej przyjdzie nam zapłacić 144 dolary, podczas gdy do obsługi mocniejszych CPU konieczne będzie nabycie systemu za 230 dolarów. Druga ze wspomnianych informacji dotyczy procesu downgrade systemu operacyjnego, czyli zmiany najnowszej wersji Windowsa na jedną ze starszych (7 oraz 8.1). Według zebranych przez Foley informacji, proces ten w skrajnych przypadkach kosztować może nawet 270 dolarów, a więc więcej niż warta jest nowa licencja. Wygląda na to, że w ten sposób Microsoft chce zablokować możliwość zmiany preinstalowanego systemu na starszy, a więc zwiększyć swoją bazę kliencką Windowsa 10.

Jak łatwo można się domyślić, posypała się masa krytycznych uwag, potępiających postępowanie Microsoftu. Należy jednak pamiętać, że w chwili obecnej są to tylko pogłoski które niekoniecznie się sprawdzą. Niestety, Mary Jo Foley należy do sprawdzonych informatorów, wobec czego lepiej przygotować się zawczasu na nadchodzące, już oficjalne informacje.

Amadeusz Labuda
12 października 2017, 09:36
1 649
Odsłony
Amadeusz Labuda
12 października 2017, 09:36
1 649
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.