Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Wczorajsza aktualizacja zbiorcza Windows 10 m...

Wczorajsza aktualizacja zbiorcza Windows 10 może wywoływać BSOD

W dniu wczorajszym mieliśmy październikowy Patch Tuesday, czyli drugi wtorek miesiąca, w którym Microsoft tradycyjnie wypuszcza aktualizacje zbiorcze dla swoich wspieranych systemów. Aktualizacja 15063.674 dla Creators Update oprócz blisko 25 poprawek i wielu aktualizacji bezpieczeństwa wniosła ze sobą własne problemy. Okazuje się, że mogą one być dużo poważniejsze, niż wskazywał opis na liście zmian.

W aktualizacji zbiorczej 15063.674 odnotowano dwa znane błędy/problemy. Pierwszy dotyczy języków czeskiego i arabskiego w Microsoft Edge i innych aplikacjach - jest to problem dziedziczony przez wiele ostatnich aktualizacji i nie ma większego znaczenia. Drugi problem dotyczy systemów z włączonym USB Type-C Connector System Software Interface (UCSI), które mogą doświadczać niebieskich ekranów z błędami (BSOD) lub czarnego ekranu po zainicjowaniu wyłączenia komputera. Wydawać by się mogło, że sprawa jest jasna - jeśli nasza maszyna wyposażona jest w złącze USB najnowszego typu, możemy doświadczyć problemów. Niestety, doświadczyli ich również użytkownicy pozbawieni USB Type-C.

INACCESSIBLE BOOT DEVICE

Raporty o problemach z trefną aktualizacją zaczęły się wczoraj pojawiać na forum Microsoft Answers i na portalu Reddit. Często powtarzający się scenariusz dotyczy niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) z komunikatem błędu INACCESSIBLE BOOT DEVICE. Zgłaszano też, że w trakcie aktualizowania systemu zużycie zasobów dysku twardego wzrastało do 100%, przez co proces trwał ponad godzinę. Niektórzy pisali też, że proces zatrzymywał się na 22% lub 23%.

Jak na razie przyczyna problemów nie jest znana. Niektórzy wskazują, że mogą być to konsekwencje wspomnianego problemu z USB Type-C Connector System Software Interface (UCSI), jednak BSODy pojawiają się też na maszynach bez tego złącza. Microsoft zapewne w najbliższym czasie odniesie się do tej kwestii. Tymczasem pozostaje ona bez odpowiedzi.

Aktualizacja 23:29: wygląda na to, że problem dotyczy tylko użytkowników korzystających z WSUS. Tymczasowe rozwiązanie znalazło się na portalu Reddit.

Krzysztof Sulikowski
11 października 2017, 18:13
2 426
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
11 października 2017, 18:13
2 426
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.