Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

EdgeHTML nie zostanie przeportowany na iOS i ...

EdgeHTML nie zostanie przeportowany na iOS i Androida

Microsoft zapowiedział dziś wprowadzenie przeglądarki Edge na Androida i iOS. Od strony użytkowej prawie wszystko wygląda tak samo, jak na PC czy Windows 10 Mobile. Różnice pojawiają się dopiero od strony deweloperskiej. Kluczowym zagadnieniem jest tu silnik wyszukiwarki, który nie będzie taki sam, jak w oryginalnych aplikacjach. Czym go zastąpiono i dlaczego Microsoft uważa przeportowanie EdgeHTML za zły pomysł?

A więc dlaczego nie EdgeHTML? Przytoczmy najpierw oficjalne wytłumaczenie tej decyzji: "Platforma webowa to złożona technologia, która pod wieloma względami duplikuje aspekty całego systemu operacyjnego w pojedynczej aplikacji. Jednym z założeń naszej strategii dotyczącej EdgeHTML jest to, by zbudować silnik, który zamiast replikować (i - w niektórych przypadkach - konkurować) platformę bazową, integruje się i współpracuje z nią, by zapewnić możliwie najlepsze bezpieczeństwo, dostępność, żywotność baterii, interaktywność i surową wydajność na tej platformie. Jesteśmy dumni z pracy, którą wykonaliśmy w EdgeHTML na Windows 10, napędzając rozwój sieci web nowymi rozwiązaniami i wspierając interoperacyjne standardy. W pełni zobowiązujemy się do kontynuowania tego w przyszłości na pełnym spektrum platform i urządzeń z Windows 10. Mając to na uwadze, nie powinno być zaskoczeniem, że postanowiliśmy zaadaptować rdzenne technologie platformy webowej w poszczególnych aplikacjach na określone platformy, które dziś zapowiedzieliśmy" - tłumaczy Sean Lyndersay z zespołu Microsoft Edge.

Microsoft Edge na iOS i Androida

W przypadku Edge na iPhone'a za silnik przeglądarki odpowiada WebKit, dostarczany przez iOS w kontrolce WKWebView. Z punktu widzenia kompatybilności Edge jest zgodny z przeglądarką Safari. Jeśli chodzi o Androida, Microsoft zastosował silnik renderowania Blink z projektu przeglądarki Chromium. Takie podejście ma zapewnić większą kontrolę i wyższą wydajność, niż w przypadku kontrolki Android WebView, ale oznacza też konieczność przekopiowania silnika do aplikacji. Podobnie jak inne przeglądarki oparte na Chromium, Edge na Androida będzie stale aktualizowany, gdy będą pojawiać się nowe wersje silnika. Pod względem kompatybilności Edge na Androida jest zgodny z aktualnie dostępną wersją Chrome.

Microsoft podał też do informacji, że nagłówki User Agent strings w Edge na Androida i iOS są na razie tożsame z głównymi przeglądarkami tych platform, jednak w najbliższym czasie zostaną zaktualizowane. Ich oznaczenia podane zostały na stronie Microsoft Edge Dev Blog.

Krzysztof Sulikowski
5 października 2017, 22:08
1 205
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 października 2017, 22:08
1 205
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.