Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Niebawem utrzymanie nieaktywnych skrzynek poc...

Niebawem utrzymanie nieaktywnych skrzynek pocztowych stanie się płatne

W każdej większej firmie administratorzy infrastruktury IT muszą borykać się z pewnym problemem – rotacją pracowników. Każda kolejna osoba dołączająca do organizacji wymusza utworzenie kolejnego konta, skrzynki pocztowej oraz innych elementów. Nie mniej pracy jest, gdy ktoś z firmy odchodzi - konieczne jest wtedy m.in. ustanowienie odpowiednich przekierowań przychodzących wiadomości mailowych. Pojawia się również kolejny kłopot – co zrobić z nieużywaną już skrzynką pocztową? Zazwyczaj nie kasuje się ich od razu. Jest tak dlatego, że często znajdują się na nich wręcz tony dokumentacji firmowej, do której dostęp może okazać się w przyszłości potrzebny. W przypadku Office 365 sprawa nie jest zbyt skomplikowana, bowiem administratorzy mają możliwość przekształcenia ich w nieaktywne skrzynki pocztowe (Inactive Mailboxes). Dotychczas było to darmowe, jednak w niezbyt odległej przyszłości ma się to zmienić – niestety żadna data nie jest obecnie znana.

Nieaktywne skrzynki pocztowe niebawem staną się płatne

Krótko przed rozpoczęciem wydarzenia Microsoft Ignite 2017 jeden z brytyjskich portali, Bytes, poinformował o tym, że gigant z Redmond niebawem wprowadzi wymóg posiadania odpowiednich licencji dla nieaktywnych skrzynek pocztowych, występujących pod nazwą Exchange Online Inactive User. Ich orientacyjny koszt szacuje się na około 1 dolara miesięcznie. Nie jest to jednak nieczyste zagranie ze strony Microsoftu – koniec końców utrzymanie przestrzeni magazynowej w chmurze również generuje koszty. Zmiany miały pierwotnie nastąpić 1 października, ale Microsoft postanowił najpierw wybadać grunt, którego dotyczy zmiana. W efekcie na chwilę obecną wprowadzenie wymogu posiadania odpowiedniej licencji zostało wstrzymane, jednak nie wiadomo, jak długo potrwa ten stan.

Oczywiście konieczność wykupienia odpowiednich licencji nie będzie dotyczyła organizacji działających na zasadach on-premises, bowiem korzystają one z własnej przestrzeni magazynowej.

Amadeusz Labuda
2 października 2017, 13:10
1 480
Odsłony
Amadeusz Labuda
2 października 2017, 13:10
1 480
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.