Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft tworzy język programowania dla komp...

Microsoft tworzy język programowania dla komputerów kwantowych

Komputery kwantowe wciąż wydają się pewną abstrakcją, niemniej jednak Microsoft przekonuje, że dzięki dokonanym przełomom realne wykorzystanie tych tajemniczych urządzeń nie jest już tak odległe. Na dzisiejszej konferencji Ignite 2017 firma z Redmond przedstawiła aktualne postępy w swoich badaniach nad komputerem kwantowym. Jednym z kluczowych przełomów jest dedykowany język programowania.

Nowy język programowania komputerów kwantowych ma stać się dostępny jeszcze w tym roku. Zostanie on głęboko zintegrowany z Visual Studio i będzie pracował zarówno na symulatorze kwantowym, jak i na prawdziwym kwantowym komputerze. Co istotne, Microsoft nie zajmuje się tylko budowaniem komputeru kwantowego, który mógłby eksponować w laboratorium i na siłę wymyślać dla niego zastosowania. Przeciwnie, firma zamierza niebawem dostarczyć pełnoprawny, topologiczny system kwantowy. W jego skład wchodzić ma sprzęt zdolny do ciągłego prowadzenia obliczeń wymagających dziesiątków tysięcy logicznych kubitów oraz kompletny stos oprogramowania, które będzie programować i sterować komputerem kwantowym.

Nowy język programowania będzie przeznaczony dla deweloperów, którzy jeszcze w tym roku będą mogli tworzyć i debugować aplikacje na symulatorach kwantowych, zaś w przyszłości na pełnoprawnych maszynach. "Ten sam kod, który uruchamiasz dziś w symulacji, jutro uruchomisz na komputerze kwantowym" - mówi Krysta Svore, zarządzająca rozwojem oprogramowania dla komputerów kwantowych w Microsoft. Takie urządzenia swoimi możliwościami będą znacznie wykraczać poza dzisiejsze generacje komputerów osobistych: "Komputer kwantowy potrafi modelować naturę. Klasyczne komputery nie są w stanie zrozumieć tych procesów".

Microsoft ujawnił też, że pod jego kuratelą pracuje projekt badawczy skupiony na kryptografii i bezpieczeństwie w świecie kwantowym. Ponieważ komputery kwantowe będą mogły bez problemu złamać istniejące algorytmy bezpieczeństwa, Microsoft współpracuje z gigantami przemysłu, by przygotować mocniejsze algorytmy kryptograficzne, które będą odporne na kwantyfikację.

Krzysztof Sulikowski
25 września 2017, 17:39
1 165
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
25 września 2017, 17:39
1 165
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.