Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Lumia 2520 w odświeżonej wersji może niebawem...

Lumia 2520 w odświeżonej wersji może niebawem trafić do sklepów

Ostatnie lata to dla przemysłu powiązanego z nowinkami technologicznymi prawdziwy czas rozkwitu. Praktycznie co parę dni pojawiają się coraz to nowsze doniesienia mówiące o kolejnych urządzeniach, mających zrewolucjonizować nasze życia. Łatwo przy tym zapomnieć o sprzęcie, który jest już dosyć leciwy – urządzenia takie po prostu trafiają zwykle gdzieś na dno szafy i pojawiają się poza jej obrębem tylko podczas porządków. Określenie ich mianem bezwartościowych byłoby barbarzyństwem, gdyż to właśnie one ustanawiały niegdyś trendy technologiczne, wykorzystując nieszablonowe rozwiązania. Być może niebawem nadejdzie czas ich renesansu, bowiem niezależna fińska firma HMD wykupuje ostatnio masowo patenty Microsoftu dotyczące starszych urządzeń mobilnych. Ostatni z zakupów tego typu dotyczył Lumii 2520, świetnego tabletu działającego niestety na systemie Windows RT.

Lumia 2520

Wspomniane urządzenie prezentowało się świetnie w momencie swojej premiery w 2013 roku, zarówno wizualnie, jak i pod kontem oferowanych parametrów technicznych. Ekran, którym mógł pochwalić się tablet, wyświetlał obraz w jakości 1080p, zaś wykorzystana matryca nie miała problemów nawet w ostrym świetle. Również komponenty odpowiadające za wydajność były przyzwoite – w konstrukcji wykorzystano wydajny procesor Snapdragon 800 oraz 2 GB pamięci RAM. Warto również wspomnieć o wydajnej baterii, która wytrzymywała 10 godzin aktywnego użytkowania lub 16 dni czuwania. Niestety, Lumia 2520 nie przyjęła się tak dobrze, jak powinna, z jednego powodu – działała w oparciu o system Windows RT, który zebrał masę niepochlebnych opinii, głównie z uwagi na swoją hermetyczność i brak możliwości wykorzystania popularnych aplikacji spoza Sklepu Windows. W efekcie opisywany tablet nadawał się do pracy przy aplikacjach stworzonych przez Microsoft, jednakże na tym jego zastosowanie zwykle się kończyło. Istnieje duża szansa, że firma HMD wykupiła patent licząc na szybką premierę Windows 10 ARM, co teoretycznie wyeliminuje największy mankament urządzenia. Co prawda parametry Lumii 2520 są obecnie raczej słabe, jednak wymiana komponentów na lepsze powinna być dosyć łatwa. Oznacza to w praktyce, że być może tablet Microsoftu zyska niebawem drugie życie, tym razem jednak w ręku firmy innej niż macierzysta.

Zakładając,, że sytuacja ta faktycznie będzie miała miejsce, pojawi się spora szansa na to, że również inne firmy pójdą śladem HMD rozpoczynając polowanie na co ciekawsze patenty. Przyjdzie nam na to jeszcze jednak nieco poczekać, bowiem obecnie Finowie zajęci są smartfonami - może się to zmienić z początkiem kolejnego roku. Tak czy inaczej, należy im życzyć szczęścia, bowiem ich ewentualny sukces oznacza drugą szansę dla wielu niedocenionych projektów które odchodzą w zapomnienie.

Amadeusz Labuda
20 września 2017, 11:02
1 184
Odsłony
Amadeusz Labuda
20 września 2017, 11:02
1 184
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.