Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Fall Creators Update przyniesie kilka zmian p...

Fall Creators Update przyniesie kilka zmian powiązanych z prywatnością

Kwestia prywatności podczas korzystania z systemów Windows to nadal istny temat-rzeka. Na szczęście zmiany w tej materii nabierają tempa – już podczas ostatniej z wielkich aktualizacji dla Windows 10 zauważyć można było nowy ekran pierwszej konfiguracji, ułatwiający ustalenie które dane mają trafić do Microsoftu. Oczywiście nie umożliwia on skonfigurowania komputera do stanu pełnej niejawności, jednakże znacząco się do tego przyczynia. Jak wynika z jednego z ostatnich wpisów na oficjalnym blogu Microsoftu, w przypadku Fall Creators Update czekają nas kolejne zmiany w kwestii prywatności.

Przykładowe okno umożliwienia dostępu do kamery

W Fall Creators Update nieco zmienić ma się okno dotyczące prywatności podczas pierwszej konfiguracji – łatwiejsze stanie się podejrzenie detali wyświetlonych opcji, bez konieczności wertowania ściany tekstu. Bardziej interesująca wydaje się jednak kolejna nowość, dotycząca tym razem zachowania urządzeń podłączonych do komputera. Dokładniej rzecz ujmując, gdy aplikacja będzie próbowała wykorzystać peryferia kluczowe dla prywatności (kamera, mikrofon) lub newralgiczne dane (kontakty, kalendarz), zostaniemy poinformowani o tym stosownym okienkiem, pozwalającym odmówić dostępu. Co istotne, działać to będzie w ten sposób tyko w przypadku aplikacji zainstalowanych po zaktualizowaniu systemu – w przypadku pozostałych zmiany wprowadzić trzeba będzie ręcznie w opcjach systemowych. Ostatni już element zapowiedzi Microsoftu dotyczy w zasadzie jedynie klientów biznesowych. Zyskają oni możliwość ograniczenia przesyłanych danych diagnostycznych do minimum wymaganego przez Windows Analytics.

Wszystko wskazuje na to, że Microsoft przynajmniej częściowo chce zapewnić swoim użytkownikom anonimowość. Nie jest ona jednak zdecydowanie pełna – w niektórych odmianach Windows 10 nadal nie istnieje możliwość pełnego wyłączenia telemetrii, dodatkowo co jakiś czas pojawiają się głosy o elementach systemu szpiegujących użytkowników. Tłumaczenie się przez giganta zbieraniem danych do rozwoju swoich produktów raczej na wiele się nie zda. Pozostaje jedynie mieć nadzieje, że z biegiem czasu użytkownicy staną się bardziej świadomi tego, że ogromne koncerny stale patrzą im na ręce.

Amadeusz Labuda
14 września 2017, 11:32
1 363
Odsłony
Amadeusz Labuda
14 września 2017, 11:32
1 363
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.