Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft opatentował wbudowany podekranowy c...

Microsoft opatentował wbudowany podekranowy czytnik linii papilarnych

Microsoft od dłuższego już czasu pracuje nad technologią wbudowanego czytnika linii papilarnych, który mógłby umieszczać przede wszystkim w urządzeniach mobilnych. W zeszłym roku pojawiło się w sieci kilka patentów opisujących przykłady takich implementacji. Gigant z Redmond nie powiedział jednak w tym temacie ostatniego słowa. Nowy wniosek patentowy przedstawia najprawdopodobniej czytnik podekranowy.

Streszczenie patentowe brzmi zwykle straszliwie topornie, jednak jest to konieczne, by szczegółowo i bez owijania w bawełnę opisać patentowaną technologię. W przypadku tego patentu postaramy się przytoczyć w miarę zrozumiały opis. Microsoft pisze o urządzeniu elektronicznym wyposażonym w wyświetlacz pokryty szkłem, pikselowaną matrycę fotoemitującą oraz pikselowaną matrycę fotodetekcyją. Pierwsza z nich emitować ma sygnał świetlny poprzez warstwę szkła na powierzchnię wyświetlacza. Matryca fotodetekcyjna umieszczona w konkretnym miejscu odbiera z kolei odbity sygnał świetlny. Sygnał ten odbija się w załamaniu na powierzchni wyświetlacza. Działania na pikselach obywają się pomiędzy jednym lub kilkoma elementami fotodetekcyjnymi i jednym lub kilkoma elementami fotoemitującymi. Odpowiada za to komponent selektora pikseli. Czujnik wykrywający odpowiada z kolei za skanowanie obrazowe za pomocą obu matryc i reaguje po wykryciu akcji inicjującej.

Prace nad wbudowanym pod wyświetlaczem skanerem linii papilarnych prowadzi wielu liczących się producentów. W takie rozwiązania mógł zostać wyposażony Samsung Galaxy S8 czy iPhone 8 od Apple'a, tym niemniej żadna z tych firm nie opracowała na czas odpowiedniej implementacji. Czy pierwszy będzie Microsoft? Jest to niewykluczone. Skaner trafi najprawdopodobniej do urządzeń z serii Surface. Jeśli zostanie wprowadzony do legendarnego Surface Phone'a (o ile kiedykolwiek ujrzy on światło dzienne), Microsoft przez długie lata miałby się czym chwalić.

Krzysztof Sulikowski
9 września 2017, 01:10
1 190
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
9 września 2017, 01:10
1 190
OdsłonyKomentarze

W jakimś celu Microsoft pracuje nad takimi rozwiązaniami więc może jednak godny następca Lumii 950 XL się ukaże kiedyś :)
KosmoRekin, 9 września 2017, 21:15

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.