Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Rośnie udział Windows 10 - także wśród graczy...

Rośnie udział Windows 10 - także wśród graczy Steam

Udział Windows 10 na rynku systemów operacyjnych rósł na początku w tempie bijącym na głowę wszystkie wcześniejsze wersje Okienek, po czym znacząco zwolnił. Od wielu miesięcy Dziesiątka zajmuje drugą co do popularności pozycję wśród użytkowników PC, jednak na prowadzeniu znajduje się wśród graczy Steam. Jako że kolejny miesiąc za nami, czas na jego podsumowanie. W obu przypadkach (ujęcie ogólne i raport Steam) padły nowe rekordy.

Zacznijmy od NetMarketShare. Według jego raportu Windows 10 pnie się w górę, osiągnąwszy w sierpniu udział rzędu 27,99% (+0,36 pkt proc. w stosunku do lipca), co jest liczbą rekordową. Na przestrzeni miesiąca spadł przy tym udział Windows 7 (-0,48 pkt), Windows 8.1 (-0,41 pkt) i Windows XP (-0,03 pkt). Warto przy tym zauważyć, że od ponad roku Windows 7 znajduje się na bardzo stabilnej pozycji, wahając się w granicach 1-2 pkt proc., z kolei Windows 10 w ciągu ostatnich 12 miesięcy podskoczył tylko o 5 pkt (z 22,99% do 27,99%). Z tego prognozować możemy, że do kamienia milowego wynoszącego 33% udziałów Dziesiątka dotrze raczej nieprędko.

NetMarketShare

Nieco inne dane prezentuje StatCounter. Według jego raportu Windows znajduje się ogółem na 83,53% komputerów PC. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, okazuje się, że pod kontrolą Siódemki działa już tylko 37,66% maszyn, a Dziesiątki - 31,63%. W samym ekosystemie Windows wygląda to z kolei następująco:

StatCounter

Teraz szybki rzut oka na raport Steam, gdzie pod względem liczby użytkowników Windows 10 również padł nowy rekord. W grudniu zeszłego roku magiczna bariera 50% została przekroczona, ale dotyczyło to sumy udziałów wersji 32-bit i 64-bit. Teraz sama tylko baza użytkowników 64-bitowej Dziesiątki wynosi na Steam 50,03%, a jeśli dołożymy do tego 0,63% pochodzące z wersji 32-bitowej, Windows 10 osiąga w sumie 50,66%. Spośród wszystkich wydań Windows oprócz 10 zyskał też Windows 7 64-bit (+2,10 pkt proc.).

Steam

Właściwie wszystkie portale analityczne odnotowują rosnące udziały Windows 10 i... Windows 7, który - nie wiedzieć czemu - przeżywa swego rodzaju renesans. Być może w przyszłym roku liczyć się zaczną tylko te dwa obozy, całkowicie wypierając na margines XP i 8/8.1.

Krzysztof Sulikowski
5 września 2017, 01:21
1 246
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 września 2017, 01:21
1 246
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.