Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Chmura zamiast dysku - tak Microsoft poradzi ...

Chmura zamiast dysku - tak Microsoft poradzi sobie z magazynowaniem gier Xbox

Szczegóły techniczne dotyczące najpotężniejszej konsoli wszechczasów, Xbox One X, trafiły do szerszej publiki już dosyć dawno, bowiem miało to miejsce już w kwietniu tego roku. Największe obawy wśród społeczności graczy wzbudzał dysk twardy – miał on mieć rozmiar zaledwie 1 TB, co zresztą po dziś dzień nie uległo zmianie. Jak wiadomo, by gry w jakości 4K prezentowały się dobrze, tekstury w nich wykorzystane muszą być dokładniejsze, a co za tym idzie, zajmować będą więcej miejsca. Wygląda jednak na to, że Microsoft poradzi sobie z tym problemem za pomocą dobrze sobie znanej technologii – przechowywania w chmurze.

Xbox One X Project Scorpio Edition

Podczas niedawnego wydarzenia Gamescon, serwis GamesRadar zdołał przeprowadzić krótki wywiad z głową działu Xbox, Mikiem Ybarra. Jednym z najistotniejszych pytań które padły, było to dotyczące składowania danych gier na dysku Xbox One X. W odpowiedzi na nie Ybarra stwierdził, że jego dział pracuje nad czymś, co roboczo nazywają Inteligentnym Dostarczaniem. System ten miałby działać na stosunkowo prostej zasadzie – na konsoli znajdowałyby się jedynie najistotniejsze dane, reszta zaś pobierana byłaby w czasie rzeczywistym z chmury w miarę potrzeby. Trzeba przyznać, że rozwiązanie problemu w ten sposób może okazać się bardzo ryzykowne, bowiem nie każdy posiada dostęp do odpowiednio szybkiego i stabilnego łącza. Ponadto, o ile w przypadku gier dla jednego gracza wydaje się to jeszcze akceptowalne, o tyle podczas rozgrywki wieloosobowej stoi to pod dużym znakiem zapytania – w końcu gry tego typu cechują się niesamowitą dynamiką i brakiem możliwości pauzy. Oczywiście zawsze pozostaje alternatywa, w tym przypadku zaś stanowią ją zewnętrzne dyski twarde. Całkiem możliwe też, że prędzej czy później do sprzedaży trafi Xbox One X z dyskiem o zdecydowanie większej pojemności.

Zważywszy na to, że rozwiązanie zwane Inteligentnym Dostarczaniem nadal jest opracowywane nie pojawiły się dotychczas jakiekolwiek informacje na temat prognozowanej daty jego premiery. Na pocieszenie dodać można, że nawet bez niego na dysku najnowszej konsoli Microsoft powinno zmieścić się około 8-9 gier w jakości 4k jednocześnie (zakładając że ważyć będą około 100 do 120 GB).

Amadeusz Labuda
24 sierpnia 2017, 11:22
1 247
Odsłony
Amadeusz Labuda
24 sierpnia 2017, 11:22
1 247
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.