Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Pro utraci (częściowo) wsparcie dl...

Windows 10 Pro utraci (częściowo) wsparcie dla systemu plików ReFS

Zbliżająca się aktualizacja Fall Creators wprowadzi wiele nowych ulepszeń do Windows 10, niemniej jednak użytkownicy z kilkoma funkcjami będą musieli się pożegnać. Wydawałoby się, że lista funkcji i elementów do usunięcia została już domknięta, tymczasem okazuje się, że Windows 10 Pro utracić ma także możliwość tworzenia nowych woluminów przy użyciu systemu plików ReFS. Głównym sprawcą zamieszania jest niedawno zapowiedziany Windows 10 Pro for Workstations.

Informacja o (częściowym) usunięciu wsparcia dla ReFS pojawiła się na oficjalnej liście funkcji, które zostaną usunięte lub których rozwój zostanie zakończony wraz z wydaniem Fall Creators Update. Lista była dostępna już od dłuższego czasu, a wzmianka o ReFS została dodana dopiero 17 sierpnia. Jest już więc jasne, że to nie plotki. Jak czytamy na stronie w punkcie Resilient File System (ReFS), "Możliwość tworzenia [woluminów] będzie dostępna tylko w następujących edycjach: Windows 10 Enterprise i Windows 10 Pro for Workstations. Możliwość tworzenia będzie usunięta ze wszystkich pozostałych edycji. Wszystkie pozostałe edycje będą miały [jednak] możliwość Odczytu i Zapisu".

ReFS Windows 10 Pro

Jak wcześniej pisaliśmy, ReFS to wytrzymały system plików autorstwa Microsoft, który pretenduje do miana następcy powszechnie dziś stosowanego NTFS. Dzięki temu dane powinny stać się dużo bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i przemieszczenia. ReFS został ponadto zoptymalizowany do obsługi dużych woluminów danych, co oznacza, że system płynniej będzie sobie radził z podejmowanymi na nich działaniami. Co istotne, w przypadku uszkodzenia danych, powinny zostać one przywrócone bez najmniejszych problemów. W gruncie rzeczy ReFS jest to po prostu wydajniejszy system plików dla zaawansowanych użytkowników.

Ograniczając możliwość tworzenia woluminów ReFS do Windows 10 Pro for Workstations i Windows 10 Enterprise, Microsoft może wymusić na części użytkowników uaktualnienie Windows 10 do wyższej edycji lub... pozostanie przy Creators Update. Decyzja może być jednak rozczarowująca dla tych, którzy uważają, że sama wersja Pro to już wystarczająco dużo, by oferować zaawansowane funkcje.

Krzysztof Sulikowski
23 sierpnia 2017, 01:27
1 602
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
23 sierpnia 2017, 01:27
1 602
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.