Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jeden z eksperymentalnych projektów Microsoft...

Jeden z eksperymentalnych projektów Microsoftu odesłany na emeryturę

W dzisiejszych czasach technologie przychodzą i odchodzą, a wiele firm testuje rozwiązania, by ustalić, czy mają one szansę odniesienia sukcesu i - mówiąc wprost - czy warto w nie dalej inwestować. Taką fazę przeszła właśnie słabo znana, ale całkiem ambitna usługa Microsoftu o nazwie GigJam. Po dokładnym przeanalizowaniu za i przeciw firma zapowiedziała dziś zakończenie wersji poglądowej (i brak kontynuacji w formie pełnej wersji), które w przypadku GigJam będzie miało miejsce dokładnie za miesiąc, 22 września 2017 r.

Dlaczego warto poświęcić GigJam chwilę uwagi? W 2015 r., kiedy Microsoft po raz pierwszy zaprezentował usługę, firma ogłosiła, że jest to przełomowy sposób na spontaniczne zaangażowanie innych osób w naszą pracę, wewnątrz i na zewnątrz firmy. Za jej pomocą można zakreślić informacje do udostępnienia i przekreślić fragmenty, które chcemy zachować dla siebie. GigJam miał być przeznaczony dla nowego typu pracowników, którzy są bardziej połączeni, dostępni i społeczni, niż kiedykolwiek wcześniej. Microsoft sugerował nawet, że z udziałem GigJam firmy mogą spodziewać się dramatycznej transformacji każdego procesu, gdzie dochodzi do współpracy z kolegami czy nawet z klientami. Cóż, po premierze wersji poglądowej nastroje przez pewien czas były równie entuzjastyczne, a Microsoft dalej inwestował w GigJam.

GigJam

Rok po pierwszej prezentacji Microsoft otworzył wersję poglądową dla wszystkich zainteresowanych. We wrześniu ubiegłego roku wprowadzono nawet obsługę nowych stylów interakcji i typów zawartości. Pojawiła się możliwość udostępniania obrazów, dokumentów i informacji biznesowych osobom, które pozostają offline w chwili wysyłania wiadomości wraz z opcją wygaśnięcia tych informacji w ciągu 24 godzin. Ponadto została dodana możliwość przeredagowania zawartości z obrazów, PDF-ów lub slajdów w celu upewnienia się, że obiekt na zdjęciu, bloku tekstowym lub konkretny fragment nie przejdzie do odbiorcy. Ostatnim krokiem w rozwoju GigJam było wydanie aplikacji mobilnej dla urządzeń z Androidem na początku tego roku.

Historia GigJam dobiega jednak końca. Microsoft ogłosił dziś, że po gruntownym rozważeniu postanowił odesłać GigJam Preview na emeryturę. W trakcie trwania fazy preview "gigi" mają domyślnie ustawioną ważność na 7 dni. Począwszy od 22 września wszystkie gigi będą automatycznie wygaszone. Microsoft oznajmił też, że "Preview dostarczył wiedzy i wglądów, które przyczynią się do uformowania przyszłych doświadczeń w innych produktach".

Krzysztof Sulikowski
22 sierpnia 2017, 20:09
1 550
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
22 sierpnia 2017, 20:09
1 550
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.