Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Teraz każdy może zainstalować Windows 10 S

Teraz każdy może zainstalować Windows 10 S

Na majowym wydarzeniu poświęconym edukacji Microsoft zapowiedział Windows 10 S, czyli nową edycję systemu zdolną do obsługi jedynie aplikacji pochodzących ze Sklepu Windows. Brak wsparcia dla oprogramowania z zewnątrz i zaawansowanych funkcji (CMD, PowerShell czy WSL) mają czynić system szybszym i bezpieczniejszym. Windows 10 S jako produkt na swój sposób niszowy miał być zarezerwowany dla klientów edukacyjnych i deweloperów publikujących aplikacje w Sklepie, jednak Microsoft zaczął odchodzić od restrykcyjnej polityki, udostępniając system w zasadzie każdemu.

Poza pierwszym urządzeniem z preinstalowanym Windows 10 S i udostępnieniem obrazu ISO subskrybentom MSDN, nowy system praktycznie nie był dostępny. Z opcją MSDN wiązały się dodatkowe trudności, bowiem do pobrania obrazu wymagana jest roczna (a nie miesięczna) subskrypcja, co wiąże się z dość sporymi kosztami, a ponadto Microsoft zaznaczył, że obraz jest przeznaczony tylko dla deweloperów. To już jednak koniec izolowania tej wersji systemu. Windows 10 S stał się dostępny dla użytkowników Windows 10 Pro, Pro Education, Education oraz Enterprise. Na liście nie znalazła się jednak wersja Home.

Nie jest specjalnym zaskoczeniem, że udostępniony w MSDN obraz ISO dość szybko wyciekł do sieci. Oczywiście instalacja z obrazu jest możliwa, tym niemniej system nie będzie aktywowany. Ostatnie zmiany spowodowały jednak, że aktywacja nastąpi automatycznie, jeśli wcześniej na tym komputerze znajdował się Windows 10 w jednej z wymienionych edycji. Raz aktywowana instalacja Windows 10 S na konkretnej maszynie jest gwarancją, że powrót do tej wersji będzie możliwy praktycznie dożywotnio. Jeśli posiadamy odpowiednią licencję, możliwe staje się też przywrócenie Windows 10 Pro poprzez Sklep Windows.

Jak wynika z oficjalnej dokumentacji, metoda ta jest przeznaczona dla użytkowników edukacyjnych, którzy w ten sposób mogą sprawdzić kompatybilność. W rzeczywistości jest to opcja, która zadziała u wszystkich w Windows 10 - z pominięciem edycji Home. Czy jednak ktoś pracujący na wersji Pro lub Enterprise w ogóle chciałby na własne życzenie ograniczać się do wersji S, w której prócz braku wsparcia dla oprogramowania mogą wystąpić problemy z zewnętrznymi sterownikami? Cóż, pewnie znajdzie się kilku chętnych...

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o najnowszych zapowiedziach sprzętowych dla Windows 10 S. Okazuje się, że Surface Laptop nie jest już jedyny. Nowa fala obejmuje cztery urządzenia w przedziale cenowym 229-999 dolarów. Są to: ASUS Vivobook W202, Dell Latitude 3180, Fujitsu LIFEBOOK P727 oraz HP ProBook x360 11EE - wszystkie kierowane na rynki USA, UK, Kanady i Australii.

Krzysztof Sulikowski
2 sierpnia 2017, 13:04
1 873
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
2 sierpnia 2017, 13:04
1 873
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.