Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Azure ułatwi tworzenie rozwiązań w technologi...

Azure ułatwi tworzenie rozwiązań w technologii Blockchain

O technologii blockchain mówi się ostatnio coraz głośniej - i słusznie. Jest to bowiem niezwykle bezpieczna i odporna na wszelkie próby manipulacji technologia rozproszonej bazy danych, której rekordy zapisywane są w łańcuchach bloków. Za pomocą blockchain przechowuje się i przesyła informacje o transakcjach internetowych, choć nie tylko. Niedawno pisaliśmy np. o projekcie ID2020, który zapewnić ma cyfrowe dowody tożsamości dla 1,1 mld ludzi na świecie. Teraz Microsoft chce ułatwić innym korzystanie z technologii łańcuchów bloków.

Zacznijmy od tego, jak wygląda historia Microsoftu z blockchainem. Technologia ta znalazła wsparcie w Azure w 2015 r., gdy powstało podejście Blockchain-as-a-Service. Rok później Microsoft opublikował pierwszą wersję szablonu/middleware Project Bletchley, którego celem jest pomoc w tworzeniu prywatnych sieci Ethereum, który to z kolei jest otwartoźródłową, opartą na blockchain platformą obliczeniową oferujące zdecentralizowaną maszynę wirtualną. Microsoft wykonał teraz kolejny krok w ramach strategii Blockchain-as-a-Service, rozszerzając ją o nową usługę - Enterprise Smart Contracts. Ułatwi ona firmom i partnerom budowanie nowych rozwiązań blockchainowych, dostarczając schematów, logiki (zasad biznesowych), kontrahentów, zewnętrznych źródeł, księgi głównej i powiązania kontraktu.

Publiczna chmura Azure i w przyszłości hybrydowa platforma Azure Stack zapewniają bloki, których można następnie użyć, by implementować Enterprise Smart Contracts. Na tym jednak się nie kończy, gdyż potrzeba jeszcze platformy i frameworka. Platforma, w której skład wchodzą Azure, Azure Key Vault i Azure Active Directory, odpowiada za zarządzanie kluczem, integracje tożsamości firmowej, kryptograficzne generowanie dowodów etc. Framework z uwierzytelnianiem KeyVault obsługuje z kolei usługi środowisk uruchomieniowych, budowniczego transakcji, router i interfejs programistyczny oparty na wiadomościach.

Wszystko to brzmi dość skomplikowanie, ale sprowadza się generalnie do tego, w jaki sposób Enterprise Smart Contracts i Microsoft Azure dostarczają infrastruktury niezbędnej do budowy rzeczywistych aplikacji firmowych w oparciu o sieci blockchainowe. Więcej szczegółów (w języku angielskim) znaleźć można na blogu Azure.

Krzysztof Sulikowski
25 lipca 2017, 15:23
1 043
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
25 lipca 2017, 15:23
1 043
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.