Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Wiemy już, dlaczego Windows 10 na ARM nie tra...

Wiemy już, dlaczego Windows 10 na ARM nie trafi na istniejące telefony

Microsoft prowadził dziś webcast na platformie Mixer, dotyczący programu Bug Bash dla Windows 10 Fall Creators Update. Choć tematyka była zgoła odmienna, fanom udało się zadać Joe Belfioremu ważne pytania na temat pełnego Windows 10 na telefonach. Jedno z nich dotyczyła tego, czy na wyjście spoza kręgu "Mobile" może liczyć Lumia 950. Odpowiedź była oczywiście przecząca, bowiem już w grudniu wiadomo było, że emulacja x86 zadziała dopiero na SoC Snapdragon 835. Tym razem jednak Belfiore pokusił się o bardzo szczegółowe wyjaśnienia. Okazuje się, że problem leży nie tylko po stronie architektury, ale również dotyczy zaangażowania użytkowników i... samego Microsoft.

"Działanie Windows 10 na ARM polega na włączeniu doświadczenia PC do urządzeń opartych na ARM, dzięki czemu są one stale połączone i mają świetną żywotność baterii. Jest to więc doświadczenie bliższe komputerom stacjonarnym, a nie telefonom. Jeśli chodzi o doświadczenia mobilne na ARM, mamy Windows 10 Mobile. Windows 10 na ARM jest doświadczeniem na wzór desktop, które zapewnia żywotność baterii, którą oferują procesory ARM" - tłumaczy Joe Belfiore i dodaje, że "inną interesującą rzeczą jest to, że praktycznie zawsze, gdy budujemy oprogramowanie ARM, nie jest łatwo przenieść je na inne urządzenie. OS przeplata się się z tzw. BSP (board support package) i w ten sposób oprogramowanie rozmawia z SoC. Należy wykonać dodatkową robotę, aby OS przemawiał do BSP, przemawiał do SoC, więc różni się to od ekosystemu PC, gdzie piszemy system w tych samych binarkach, które działają później na wielu różnych komputerach. W przypadku urządzeń ARM z SoC należy nadać bardziej ścisły kierunek. Często z tego powodu trudniej jest nam wypuścić aktualizacje dla szerokiego wachlarza urządzeń ARM. Są one całkiem inne, co skutkuje opóźnieniami, przy czym liczba użytkowników używających tych urządzeń maleje, dlatego - niestety - dalsze inwestowanie w to czasu i energii ma dla nas mało sensu".

Wypowiedź Belfiorego nie jest zaskakująca, bowiem zarówno Microsoft, jak i Qualcomm wielokrotnie podkreślali, że pierwsze urządzenia ARM z emulacją x86 będą oparte na chipsecie Snapdragon 835. Rzecz jasna w ekosystemie Windows 10 Mobile nie ma jeszcze takich urządzeń. Co więcej, według oficjalnie podanych wymagań sprzętowych Windows 10 Mobile nie otrzymał (i najwyraźniej nigdy już nie otrzyma) nawet wsparcia dla najnowszego flagowca od Qualcomm.

Krzysztof Sulikowski
19 lipca 2017, 12:42
1 848
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
19 lipca 2017, 12:42
1 848
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.