Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Whiteboard - Windows Ink dla DUŻYCH...

Microsoft Whiteboard - Windows Ink dla DUŻYCH ekranów

W zeszłym miesiącu Microsoft wypuścił aktualizację Creators Update dla Windows 10 Team, czyli wyspecjalizowanej wersji systemu dedykowanej Surface Hub. Pośród wielu nowości firma zaprezentowała aplikację Whiteboard, która z ogromnego ekranu Hub czyni w pełni interaktywną białą tablicę do rysowania, pisania, tworzenia prezentacji etc. Padła też obietnica udostępnienia Whiteboard "dla większej liczby urządzeń w tym roku, wraz z ekskluzywnymi funkcjami dla subskrybentów Office 365".

Microsoft nie wyjawił możliwej daty premiery, niemniej jednak aplikacja nieoficjalnym kanałem przedostała się już do sieci. Link do pobrania i sposób instalacji opublikował Windows Blog Italia. Choć nam (podobnie jak wielu czytelnikom włoskiego bloga) nie udało się zainstalować aplikacji opisaną tam metodą, możemy przynajmniej zobaczyć prezentację wideo i przytoczyć szerszy opis funkcjonalności. Whiteboard oferuje wsparcie dla "inteligentnych funkcji" oraz równie "inteligentnego atramentu", by wymienić tylko automatyczne zamienianie rysowanych odręcznie, koślawych rysunków w kształty (np. idealne okręgi) lub odręcznych słupków w czytelne i działające wykresy. Działa to jak gdyby na zasadzie kwantyzacji, ale ze sporym udziałem inteligencji. Mowa jest też o wbudowanym module Bing, który pozwala wyszukiwać grafiki na prawach Creative Commons i umieszczać je na tablicy bez wychodzenia z aplikacji.

Dlaczego właściwie firmy i instytucje miałyby rozważać zastąpienie tradycyjnych tablic gigantycznymi tabletami? Whiteboard prócz wspomnianych funkcji automatycznych przekształceń posiada też opcje wirtualnego lassa do zaznaczania, rozmieszczania i powiększania zawartości, integrację z Bing oraz możliwości współpracy w firmach - pracownicy nie muszą znajdować się fizycznie w tym samym miejscu, by wspólnie tworzyć zawartość. Burza mózgów na odległość? Nie ma problemu. Nietrudno wobec tego zauważyć, że wirtualna tablica zapewnia dużo większą dokładność i elastyczność od rozwiązania tradycyjnego.

Microsoft Whiteboard wobec tradycyjnej tablicy możemy luźno porównać z procesorem tekstu Word wobec kartki papieru i długopisu. Uwagę przykuwa zwłaszcza funkcja stosunkowo niedawno zaprezentowana przez Microsoft. Chodzi o rozpoznawanie odręcznego zapisu matematycznego, na podstawie którego program może opracować krok po kroku rozwiązanie i narysować wykres funkcji. Nie wiemy jeszcze, kiedy aplikacja zadebiutuje na Surface Hub i innych urządzeniach z Windows 10. Niestety, w ostatnich buildach Fall Creators Update brak ku temu jakichkolwiek wzmianek.

Krzysztof Sulikowski
24 czerwca 2017, 12:04
1 638
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 czerwca 2017, 12:04
1 638
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.