Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Trzy nowe edycje Windows 10. Dla kogo będą pr...

Trzy nowe edycje Windows 10. Dla kogo będą przeznaczone?

W ostatni piątek Microsoft przez przypadek udostępnił kompilację 16212 dla PC i smartfonów. Było to z założenia wydanie niepubliczne, mogące spowodować spore problemy z telefonem, dlatego nie powinno się go instalować. Oczywiście nie powstrzymało to zapalonych testerów przed sprawdzeniem zawartości kompilacji. Okazało się, że głęboko w plikach systemowych ukryto informacje o nieistniejących jeszcze wersjach Windows 10.

Kompilacja 16212 była jedną z wielu testowanych wewnętrznie przez Microsoft, jednak na skutek "przypadkowego wycieku danych do systemu odpowiedzialnego za przekazywanie wybranych kompilacji uczestnikom programu Insider" znalazła się ona w publicznej gałęzi Windows Insider. Użytkownicy dokonali małego researchu, w efekcie czego na światło dzienne wyszły informacje o trzech nowych edycjach (SKU) Windows 10:

  • Windows 10 Pro for Advanced PCs
  • Windows 10 Pro N for Advanced PCs
  • Windows Server 2016 ServerRdsh

Obecnie istnieje 11 edycji Windows 10 - Home, Mobile, Pro, Team, Education, Pro Education, Enterprise, Enterprise LTSB (Long Term Servicing Branch), Mobile Enterprise, IoT Core oraz S. Microsoft znalazł jednak najwyraźniej powody, by do listy dodać 3 kolejne pozycje.

Nowe edycje Windows 10 mają być podobno kierowane do klientów edukacyjnych i korporacyjnych. Windows 10 Pro for Advanced PCs prawdopodobnie miał się nazywać Windows 10 Pro for Workstations. Jest to wersja zoptymalizowana pod kątem potężnych, wielordzeniowych stacji roboczych, wyposażonych w tony RAMu i petabajtowe dyski twarde. Wariant N ma być z kolei przeznaczony dla krajów Unii Europejskiej, pozwalając użytkownikom samodzielnie wybrać odtwarzacz multimediów, w tym oprogramowanie do odtwarzania CD, DVD i innych treści cyfrowych. Ostatni na liście - Windows Server 2016 ServerRdsh - miałby być dedykowany serwerom używanym jako Remote Desktop Session Host. Ten rodzaj serwera hostuje oprogramowanie i pełen pulpit Windows dla klientów Remote Desktop Services. Użytkownicy mogą nawiązać połączenie z hostem sesji RD, by uruchamiać programy, zapisywać pliki i korzystać z zasobów.

Microsoft nie odniósł się jeszcze do tych rewelacji. Nie wiadomo też, czy wspomniane edycje doczekają się wydania, choć biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowane usługi, jest to bardzo prawdopodobne.

Krzysztof Sulikowski
5 czerwca 2017, 03:54
1 629
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 czerwca 2017, 03:54
1 629
OdsłonyKomentarze

windows 10 to wielki poligon, a może niekonczacy się kosmos
pos, 5 czerwca 2017, 09:34

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.