Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Aplikacje Win32 w Windows 10 S uruchomimy prz...

Aplikacje Win32 w Windows 10 S uruchomimy przez wirtualizację

Windows 10 S to system z założenia ograniczony do uruchamiania aplikacji ze Sklepu Windows, co ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo i wydajność. Takie podejście doczekało się z niektórych źródeł krytyki - niekoniecznie słusznej, bowiem S można zaktualizować do wersji Pro lub wybrać urządzenie bez preinstalowanej wersji edukacyjnej. Tak czy inaczej w niektórych scenariuszach może okazać się, że ktoś zechce poczynić wyjątek dla klasycznych aplikacji, nie odchodząc od okrojonej wersji Okienek. Z pomocą przychodzi... wirtualizacja.

Windows 10 S narzuca ograniczenia nie tylko w postaci aplikacji UWP ze Sklepu, ale też w doborze domyślnej przeglądarki i silnika wyszukiwania czy braku możliwości uruchamiania Wiersza polecenia/PowerShell i powłok Linuksowych. To, co definiuje tę specyficzną wersję systemu, można będzie jednak obejść. Takie rozwiązanie opracowała firma Citrix, która dzięki wirtualizacji pozwoli uruchamiać klasyczne aplikacje, takie jak choćby konkurencyjne przeglądarki desktopowe. Na ostatnim evencie Citrix Synergy firma zaprezentowała aplikację Receiver, za pośrednictwem której można będzie dokonywać tego, na co w natywny sposób nie zezwala Windows 10 S.

Jak twierdzi Citrix, Receiver "otwiera drzwi dla aplikacji Win32, by te mogły być uruchamiane w Windows 10 S". Jak nietrudno zgadnąć, Receiver jest aplikacją UWP do pobrania ze Sklepu Windows. Posiada ona też wsparcie dla pozostałych platform Microsoftu, w tym Windows 10 Mobile (wraz z Continuum), Surface Hub, HoloLens i IoT. Aplikacja łączy się z innymi usługami Citrix - XenApp oraz XenDesktop, pozwalając uruchamiać specyficzne oprogramowanie Win32 w systemach, które same tego nie umożliwiają. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku pojawiło się już podobne rozwiązanie dedykowane Windows 10 Mobile. Chodzi o HP Workspace, współpracującą z Continuum platformę uruchamiającą klasyczne aplikacje w chmurze.

Jednoczesne korzystanie z systemu z ograniczeniami i oprogramowania, które te ograniczenia obchodzi, może wydawać się nieco pokrętną logiką, zwłaszcza gdy pozostałe wydania Windows 10 nie są wcale mniej dostępne. Mimo wszystko Receiver i podobne mu rozwiązania mogą znaleźć klientów, oczekujących tego typu narzędzi w specyficznych scenariuszach.

Krzysztof Sulikowski
28 maja 2017, 17:39
1 635
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
28 maja 2017, 17:39
1 635
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.