Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Fluent Design System - kolejne szczegóły nowe...

Fluent Design System - kolejne szczegóły nowego interfejsu Windows 10

Wczoraj, podczas keynote'u rozpoczynającego drugi dzień konferencji deweloperskiej Build 2017, po raz pierwszy pokazano publicznie nowy język designu Windows 10 - Microsoft Fluent Design System, znany dawniej nieoficjalnie jako Project NEON. Na przełomowej sesji dowiedzieliśmy się, czym Fluent jest, dlaczego jest potrzebny i w jaki sposób pomoże on zwiększyć zaangażowanie użytkowników. Teraz poznamy kolejne szczegóły i przyszłe plany Microsoftu.

Jak mówi Microsoft, "pole gry się rozrasta". Oznacza to, że kiedy Windows był lata temu projektowany jako system dla dużych ekranów 2D, teraz rodzina produktów i możliwych metod interakcji znacznie się rozrosła. Windows obejmuje już nie tylko tradycyjne, duże ekrany 2D, ale też małe ekrany 2D, interfejsy 3D oparte na Windows Mixed Reality i urządzenia... nie posiadające w ogóle ekranu (choć w tym ostatnim przypadku nie wiadomo, jaką rolę pełni Fluent Design). Nowy system łączy się naturalnie z Universal Windows Platform, zapewniając jednej aplikacji skalowalność względem różnych kategorii urządzeń przy zachowaniu wspólnego języka designu.

Co ważne, Fluent Design System będzie implementowany falami. Każda z nich będzie dołączona do kolejnej aktualizacji funkcjonalnej Windows 10. Jak widzimy na diagramie powyżej, nie istnieje żaden zamknięty harmonogram. Fluent - podobnie jak sam Windows 10 - będzie raczej podlegał stałej ewolucji. Microsoft ma już jednak pewien plan co do zawartości poszczególnych aktualizacji, jednak nie podjął jeszcze ostatecznych decyzji. We wstępnych fazach testowych w programie Windows Insider trzeba będzie sprawdzić, co działa, a co nie. Jeśli dana funkcjonalność zda egzamin, dołączy do kolejnej dużej aktualizacji Windows 10. Najbliższa z nich to oczywiście Fall Creators Update przewidziany na wrzesień. Pierwsze elementy interfejsu oparte o Fluent Design Language można już testować w kilku aplikacjach zaktualizowanych w ostatnich kompilacjach Insider Preview.

Obszary, na które nacisk położy Fluent, to światło, głębia, ruch, materiał i skala (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Rozwijając interfejs pod tym kątem, Microsoft obrał już kilka mniej lub bardziej sprecyzowanych celów, wliczając w to odtwarzanie multimediów w 360 stopniach, "świadome nagłówki", mowę, warstwy z użyciem głębi Z-depth oraz dźwięk przestrzenny.

Czym są świadome nagłówki? Chodzi o górny panel w oknach aplikacji UWP, który oprócz zachowania półprzezroczystości dopasowuje swój rozmiar i wygląd w odniesieniu do tego, gdzie dokładnie znajdujemy się w obszarze roboczym aplikacji poniżej. Kilkusekundowe demo można obejrzeć na YouTube. Świadomość kontekstu i płynne dostosowywanie wyglądu do zawartości staną się też udziałem innych elementów interfejsu UWP, z czego pełnymi garściami będą mogli korzystać deweloperzy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Fluent Design System będzie czymś płynnym i stale rozwijanym, najprawdopodobniej przez co najmniej kilka najbliższych lat, a przynajmniej do czasu, gdy w świecie IT zacznie dominować zupełnie nowy trend...

Krzysztof Sulikowski
12 maja 2017, 15:37
2 111
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
12 maja 2017, 15:37
2 111
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.