Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Build 2017 wystartował. Windows 10 na 500 mln...

Build 2017 wystartował. Windows 10 na 500 mln urządzeń!

Startujemy z relacją z konferencji Microsoft Build 2017. Największe wydarzenie w dorocznym kalendarzu Microsoft dedykowane jest deweloperom, choć prezentacje dotyczą praktycznie wszystkich aspektów działalności firmy. Konferencja rozpoczyna się jak zwykle wyświetleniem spotu wideo. Tym razem jest to robiąca wrażenie prezentacja Seattle, stworzona w świecie Minecraft i kończąca się napisem "Welcome to Cloud City". Konferencję otwiera Satya Nadella.

Satya przypomina o jednej ze swoich prezentacji z 1993, gdy był zafascynowany Windows NT, i opowiada o tym, jak wiele się od tego czasu zmieniło. W 1992 r. ruch internetowy oscylował w granicach 1 GB dziennie. Dziś jest on 700,5 razy większy, a większość tych danych wygenerowano w ostatnich dwóch latach. Nadella mówi też o odpowiedzialności w świecie technologii: "Naszym zadaniem jest, by te dystopijne scenariusze nie stały się rzeczywistością". W tle pojawiają się okładki Roku 1984 i Nowego, wspaniałego świata. "Żadna z tych wizji przyszłości nie jest tym, czego chcemy" - mówi Satya i wyjaśnia zasady, którymi kieruje się firma:

Satya przypomina też o misji firmy, czyli wspomaganiu każdej osoby i organizacji na tej planecie, by osiągały więcej. To dotyczy też deweloperów - w końcu firma z Redmond rozpoczęła swą działalność od dostarczania narzędzi deweloperskich. CEO mówi też o idei Cloud first, mobile first. Te dwa światy mają się przenikać!

Najświeższe statystyki są następujące: Windows 10 znajduje się już na 500 milionach aktywnych urządzeń, Office 365 ma 100 mln aktywnych klientów komercyjnych, a Cortana ponad 140 mln użytkowników. 12 milionów firm używa Azure Active Directory, a ponad 90% firm z listy Fortune 500 jest już w Microsoft Cloud.

Satya zapowiada też prezentacje z obszaru Konwersacji jako platformy. W zeszłym roku padła zapowiedź tego standardu - dziś zobaczymy konkretne prezentacje! Usłyszymy m.in. o agentach i botach, naturalnych interfejsach konwersacyjych, Mixed Reality, sztucznej inteligencji, zaawansowanej analityce i środowiskach pracy oraz o Intrnecie przedmiotów (IoT).

Nadella tłumaczy, że istnieją 3 fundamentalne cechy charakterystyczne tego podejścia. Po pierwsze, doświadczenia użytkownika są rozciągnięte na wszystkie urządzenia - nie są ograniczone do jednego urządzenia czy samej chmury. Nazywamy to "wielourządzeniowym doświadczeniem". Po drugie, sztuczna inteligencja, zdolna przetwarzać setki gigabajtów w ciągu sekundy (jak dziś w autonomicznych samochodach). Będzie ona odgrywać ważną rolę i stanie się dużo bardziej dostępna. Po trzecie, "bezserwerowość", czyli najbardziej chyba radykalna zmiana logiki. Nadella mówi o odejściu od statycznego paradygmatu w przetwarzaniu danych. Przez najbliższe trzy dni usłyszymy na ten temat dużo więcej.

Satya zapowiada prezentację firmy Sandvik, która pracuje z precyzyjnymi maszynami przemysłowymi. Dużą rolę odgrywa inteligentna chmura, odpowiadająca za prognozy i obliczenia. O tym już za chwilę!

Krzysztof Sulikowski
10 maja 2017, 17:26
1 860
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
10 maja 2017, 17:26
1 860
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.